- Детайли

Оставката на дупнишкия кмет Методи Чимев е основното искане на група граждани, обявили протест срещу общината. Те са обединени в група “Оправете ни улиците, община Дупница” в социалната мрежа. Протестът е планиран за 21 август, от 17 часа пред сградата на кметството. Малко преди това , недоволните от управлението на Чимев ще се съберат пред “В и К”, тъй като считат общинското дружество за един от главните виновници за лошото състояние на пътната инфраструктура. Аргументите за недоволството са обобщени в уведомление за протест, адресирано до кмета Методи Чимев и подписано от Васко Драгоманов, който заявява, че представлява и обединява “с гражданска инициатива граждани на територията на общината”. “Основен наш мотив е Вашето слабо и нелогично управление на територията на общината. В града трудно се забелязват здрави улици и участъци на цялостно изградена пътна инфраструктура. Многократно граждани са подавали жалби, които завършват с отговори и обещания”, се изтъква в уведомлението за протест. Сред посочените мотиви за оставка на кмета е и допускането на “множество финансови абсурди”, както и “назначаването за управляващ на общинската болница на Ваш съпартиец, с което община Дупница се прочу с корупционни схеми и лоши решения”. Като друг основен проблем е посочено и “усвояването на европейски средства, видно в община Дупница няма компетентни лица, отговорни за тези процеси”. С уведомлението, гражданите канят кмета да подаде оставката си след провеждането на протеста. В групата "Оправете ни улиците" засега членуват 3 432-ма души, 57 от тях са заявили, че ще отидат на протеста, а 33-ма имат интерес към събитието.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Допълнителни средства от МОН получава за предстоящата учебна година дупнишката Гимназия “Христо Ботев”. Те са разпределени със заповед на образователния министър на 89 училища в страната, показали най-добри образователни резултати. Критерий са тях е представянето на държавните зрелостни изпити. Гимназията попада в първа група, където се отпускат по 25 лева допълнително, за всеки ученик в дневна и индивидуална форма след завършено основно образование. Припомняме, училището беше с най-добри резултати на матурите в община Дупница. Средният успех на изпита по български език и литература там бе 4,93. Възпитаниците му спечелиха първото място по успех и на втората матура по избран предмет, средната им обща оценка бе отново много добър 4,93. Най-много от тях избраха да покажат знанията си по английски език. Гимназия “Христо Ботев” е единственото училище от Кюстендилска област, което попада в класацията на МОН за 100-те най-добри училища в страната, спрямо резултатите от държавния зрелостен изпит по български език и литература. Тя заема 88-мо място.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Домакин на автомобилен ретро парад ще бъде Дупница в събота, 19 август. Машините ще паркират на площад “Свобода”, а дупничани и гостите на града ще имат възможност да ги разглеждат през целия ден. Любопитна информация за реставрираните коли ще дадат техните собственици, предвидена е и музикална програма. Най-старите автомобили са от началото на миналия век, но се очаква да бъдат показани и уникални екземпляри, от които в света са останали едва по няколко бройки. Организатори на събитието са САРК “Авангард” и община Дупница. То се провежда под патронажа на кмета Методи Чимев.
Dupnicanews.EU
- Детайли

И на един от най-светлите християнски празници – Успение на Света Богородица, най-големият храм в Дупница остана недостъпен за хора с двигателни увреждания. За проблема те сигнализираха Dupnicanews.EU и не скриха разочарованието си, че отново са изолирани и неравнопоставени поради безхаберието на институциите. “До катедралния храм “Св. Георги” се стига само по стръмни стъпала, а рампи за инвалидни колички липсват. Поставяли сме въпроса пред архиерейския наместник отец Георги Паликарски многократно, в продължение на години, но нямаме отговор”, недоволстват хората с увреждания. Освен до храма, те не могат да достигнат и до други обществени сгради, като Съдебната палата, пощата, НОИ и др. Придвижването им и по градските улици все още остава затруднено и опасно, тъй като са принудени да използват пътните платна, поради височината на повечето тротоари и липсата на подстъпи за колички. Засега няма реакция на отправените молби за съдействие както към община Дупница, така и към националния омбудсман.
Dupnicanews.EU
- Детайли

39-годишен пиян мъж е причинил пътен инцидент в Дупница. Той е управлявал лек автомобил „Фиат“ с несъобразена скорост, ударил се е в паркирана на тротоара на ул. „Николаевска“ кола. Тестът за употреба на алкохол на 39-годишния Х.С. е отчел резултат 2.78 промила алкохол в издишания въздух. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница, уведомен е дежурен прокурор.
Dupnicanews.EU