Голям интерес към отворената вече програма “Родители в заетост” отчитат от Бюрото по труда в Дупница. Тя е насочена към родители до 29 години, които търсят работа, безработни над 30 години и лица в неравностойно положение, които искат да продължат професионалната си кариера.Условието е децата им да са на възраст до 5 години и да им е отказан прием в детско заведение. Родителите трябва да започнат работа до 4 месеца от подаване на заявлението. За детегледачи кандидатстват най-вече баби, които искат да помагат в отглеждането на внуците си, обясни директорът на Бюрото по труда Наташа Илиева. Възрастово ограничение няма, но се изисква да са в трудоспособна възраст и добро здравословно състояние. Те ще получават минимална работна заплата за срок от 18 месеца. Изборът на детегледач извършват родителите заедно с трудовите посредници. Заявления както от родители, така и от кандидати за детегледачи, се приемат до 31 октомври.

 

Dupnicanews.EU

63-годишна жена от Дупница е съобщила в Районото полицейско управление, че е пуснала от терасата си 4700 лв. Преди това по телефона й се е обадил мъж, който се е представил за служител на полицията. Поискал пари, за да помогне на служителите за залавяне на телефонни измамници. По случая е започнато досъдебно производство.

 

 

Dupnicanews.EU

Водоподаването в квартал “Бешика” ще бъде нарушено утре /4 октомври, сряда/, за времето от 9 до 14 часа, предупреждават от община Дупница. Причината е в извършване на дейности по подмята на водопреносната мрежа в жк “Бистрица” и по-конкретно, изграждане на водопроводна връзка на улиците “Драган Овчаров” и “Патриарх Евтимий”. “Напомняме на жителите на жк “Бистрица” и околните квартали, че подобни нарушавания на водоподаването ще има, предвид дейностите, за което своевременно ще бъдат информирани, като Община Дупница призовава за разбиране и търпение, предвид създавания дискомфорт по реализирането на проекта”, се казва в прессъобщение от общината.

 

Dupnicanews.EU



Областната “В и К” - асоциация вече е национален проблем, а община Дупница е най-потърпевшата в страната”, заяви на пресконференция днес народният представител от ГЕРБ Ивайло Константинов. Причината за липса на финансиране за водния сектор остава отказът на Сапарева баня да се присъедини към асоциацията. “От следващата година България ще плаща санкции,но е много трудно е да обясним на хората в Сапарева баня за последствията в национален мащаб. За тях всъщност нищо не се променя, но се спекулира с това, че ще “им се вземе водата”, което далеч не отговаря на истината”, каза депутатът и допълни, че според европейските правила в цената на водата ще се включи като компонент и амортизирането на водопреносната мрежа, което ще доведе до десетократното ѝ увеличение. Ивайло Константинов изтъкна още, че постоянно се среща с жители на малката курортна община, които обаче отказват да приемат необходимостта от присъединяване към областната водна структура. “Почвам да губя надежда, че имаме полезен ход”, обобщи народният представител. Той информира още, че има уверение от министъра на финансите относно осигуряване на ресурс за подмяна на канализацията в жк “Бистрица”, чрез Министерския съвет. Стойността му ще бъде около 2,5 милиона лева. Още толкова ще бъдат отпуснати за асфалтиране и водопровод. Заради финансирането за канализация обаче, срокът за приключване на проекта ще бъде удължен. Депутатът обърна внимание на стартиралите дейности по реализиране на мащабния проект за туристическа и ски зона над Дупница, чийто първи етап предвижда около 10 км писти и 5 км лифтове в северните и северозападните склонове на Рила планина. Предстои поредица от обществени обсъждания, както и търсене на варианти за европейско финансиране. Според инвестиционното проучване, само за първия етап, в който ще се закупуват и изграждат ски съоръжения, ще бъдат необходими 15-16 милиона лева. По отношение на бъдещия Медицински колеж в Дупница, който беше част от предизборната програма на ГЕРБ, Ивайло Константинов обеща добри новини на тържествената сесия на Общинския съвет, по повод празника на града 19 октомври.

 

 

Dupnicanews.EU







Отново се удължава срокът на досъдебното производство за безстопанственост в Общинската болница в Дупница. Този път това се налага заради необходимостта от разпити на служители в Троянската болница, информира говорителят на Окръжна прокуратура – Кюстендил Марияна Сиракова. Техните писмени показания, по повод продажбата на два апарата за хемодиализа от временния управител Росен Тимчев, трябва да бъдат приложени към делото. Разследването за безстопанственост се води от Окръжното следствие в Кюстендил. То започна в началото на юни и е срещу неизвестен извършител – длъжностно лице от болницата, което не е положило достатъчно грижи за стопанисването и запазването на повереното му имущество, като от това са последвали значителни щети за лечебното заведение. Точният размер на щетите предстои да бъде установен от съдебно-счетоводна експертиза. Поради големия обем на материалите и постоянно излизащите нови факти и обстоятелства при разпити на свидетели, на този етап не е възможно да се определи конкретен срок разследването, допълни още прокурор Сиракова.

 

Изабелла Соколова