Благородни каузи обединиха децата на Дупница в благотворителния базар “За да има щастие в детските очи”. Свободните щандове на втория етаж в ГУМ едва побраха коледните картички, играчки за елха, свещници, картини и др., изработени от децата в местните училища и детски градини. С много фантазия и талант, както и с помощта на родители и преподаватели, най-младото поколение в общината показа, че доброто ражда красота, особено когато е споделено. Учениците от Гимназия “Христо Ботев” продаваха на символични цени изработени от тях картички, папируси с коледни пожелания и сувенири. Вдъхновила ги е каузата да помогнат на Йоана Ковачева от 11 клас, която страда от тежко заболяване и има нужда от скъпи изследвания в Германия. За топъл обяд на деца в неравностойно положение пък събираха средства младежи от Дупница и Кюстендил, включили се в коледната благотворителна акция от името на Българския червен кръст. Целта им е да осигурят топла храна през зимните месеци на 20 деца от дупнишкото училище “Св. Климент Охридски” и на 40 от Кюстендил, обясни д-р Емилия Кацарска от Областния съвет на БЧК.

Един от най-атрактивните щандове бе на двата Центъра за обществена подкрепа, който предлагаше изработени чрез оригинални арттехники коледни украшения. Малки на възраст, но големи творци се оказаха възпитаниците на детска градина “Мечта”. Заедно с родителите и педагозите, те бяха подготвили пъстър и весел щанд със свещници, огромни снежни човеци, суровачки и играчки за елха. Събраните от тях средства ще се използват за оборудване на дворното пространство със сенници и чадъри за летните дни. Сред първите купувачи бяха кметът Методи Чимев и заместникът му Крум Милев, които избраха картини и коледни сувенири, сътворени от децата на Дупница.

 

 

Dupnicanews.EU

8 000 лева трябва да плати община Дупница на бившия стопанин на градското сметище Кольо Илиев. Решението е на Районния съд, който е уважил гражданския иск срещу кметството. Съдия Михаил Малчев е приел за установено, че общината не е заплатила на “Феникс – Ресурс” дължимите според сключения договор по 1 250 лева месечно, за времето от февруари до август 2016г. През посочения период, фирмата е изпълнявала задължението си да депонира битови отпадъци на общинското депо “Злево”. Съдът не приема възражението на община Дупница, че между нея и Кольо Илиев е сключено споразумение за доброволно извънсъдебно уреждане на финансовите отношения, чрез прихващане на насрещно дължими суми в размер на 41 157 лева. Договорът за спогодба не е представен по делото и няма отношение към разглеждания правен спор, се посочва в съдебното решение.

 

 

Dupnicanews.EU

Театрален фестивал ще се провежда в Дупница по време на Майските празници на културата. Идеята е на кмета Методи Чимев, а с реализирането й се ангажира Общинският драматичен театър, съобщи на пресконференция днес директорът му Славчо Пеев. Патрон на форума е дупничанката Невена Коканова. Той ще даде поле за изява на театрални трупи от Югозапада, като регламентът е все още в процес на уточняване. Местният театър, който също носи името на първата дама на българското кино, вече работи по нова постановка. Целта е през февруари пред дупнишката публика да бъде представена пиесата “Уют” на Камен Донев. В нея ще играе целият актьорски състав, както и един или двама гост-актьори. Екипът се е отказал от първоначалния си избор, а именно пиесата “Двама на коне, един на магаре”. Репетициите били прекратени заради недостиг на средства. „Трябваше да спрем, защото не искахме да я направим като една полусамодейна история“, обясни Славчо Пеев. Част от трупата вече е и младата актриса Анастасия Левордашка, която наскоро бе избрана чрез кастинг.

 

Dupnicanews.EU

Благотворителен коледен базар посреща от днес дупничани и гостите на града на втория етаж в ГУМ. Той ще бъде открит в 15,30ч. и е под надслов “За да има щастие в детските очи”. Изработени от тях, с помощта и на родителите, коледни сувенири и играчки ще подредят децата от детските градини и училища в общината. Със свои произведения се включват и възпитаниците на центровете за обществена подкрепа. Щандовете са предоставени безплатно от общинското дружество ГУМ. Събраните средства ще бъдат дарени на деца и семейства в нужда.

 

Dupnicanews.EU

10% от икономически активното население или 308 от общо 3081 души в курортната община Сапарева баня са били без работа в края на ноември, сочат данните на Бюрото по труда в Дупница. Високият процент се запазва, въпреки пълната ангажираност на хотелите и къщи за гости, където са наети много местни хора през зимния туристически сезон. Почти същото е нивото на безработица в миньорската община Бобов дол, вследствие продължаващите съкращения в мините. В Бобошево, където почти липсват предприятия, безработицата е също малко над 10%. В Рила без работа са 9,39% от населението в активна възраст, в Кочериново – 7,47%. На трудовата борса са регистрирани 7,17% или 1 406 дупничани. От днес са обявени 10 работни места за висшисти, всички на срочен договор, както и над 150 места за хора със средно или по-ниско образование. Продължава търсенето на селскостопански работници, готвачи, шлосери и др. за Испания, Португалия и Германия.

 

Dupnicanews.EU