- Детайли

“Поведението на общинските съветници от ГЕРБ, които напуснаха заседанието при гласуване на докладната записка за промени в образованието, е марионетно и безотговорно. То показва пълна незаинтересованост и неадекватно отношение към сложната ситуация, в която се намираме. Некомпетентност и неподготвеност относно нормативните актове пролича и от изказванията на съветниците от БСП”, коментира директорът на ОУ “Неофит Рилски” Бистра Стойкова. Според нея отлагането на промените в Системата за прием на първокласници няма да реши проблемите, а само ще ги задълбочи. Тя припомни, че общинските съветници са положили клетва да спазват законите, а в Закона за защита от дискриминация е записано, че органите на местната управа са длъжни да предприемат мерки за ограничаване на сегрегацията. “Би трябвало при обсъждането на докладната записка, внесена от Костадин Костадинов, да се обяви и становище на Комисията по образование, тъй като на провелата се среща между училищните директори, представители на Общинска администрация и общинските съветници, беше постигнато единомислие относно предложените промени. Такова становище обаче липсваше, а председателят на Комисията отсъстваше от сесията на Общинския съвет. Отсъстваше и кметът, чиято позиция досега не чухме, въпреки напрежението около приема на първокласници, което продължава от 5 месеца. На сесията не присъстваше и ресорният зам.-кмет по образованието. Всичко това говори за предварително подготвен сценарий. Факт е, че Общинският съвет не е запознат с подписките против сегрегацията, които сме адресирали и до тях от учители и родители. За тях се мълчи, а това говори за сценарий и липса на адекватна позиция. “Ние ще отстояваме позицията си и няма да допуснем сегрегация в ОУ “Неофит Рилски”. Подкрепят ни родителите, имаме становища и от образователното министерство, националния омбудсман и синдикатите. От септември ще предприемем действия с всички демократични действия, включително и протести”, каза още Бистра Стойкова.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

От нови глоби, по 1 500 лева за всяка дупка, е застрашено общинското дружество “В и К” - Дупница. Кметът Методи Чимев е изпратил писмо до управителя на водния оператор, в което му определя срок 30-дневен срок, считано от 18 юли. Дотогова, Илия Илиев трябва да организира екипа си и да възстанови пътните настилки след всички изкопни дейности, извършени при аварии и ремонти. Срокът е определен съгласно Наредбата за опазване на общинските имоти за общо ползване и след проверка от общински експерти и служители на “В и К”. Установени са няколко десетки неизвършени или извършени некачествено възстановителни дейности, съобщават от пресцентъра на общината.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
p { margin-bottom: 0.1in; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 120%; }p.western { font-family: "Liberation Serif", "Times New Roman", serif; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: "Droid Sans Fallback"; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: "FreeSans"; font-size: 12pt; }a:link { }
- Детайли

Все повече дупничани се ориентират към работа по морето през летните месеци, съобщи директорът на Бюрото по труда Наташа Илиева. Сред тях има както млади хора, които работят като бармани и сервитьори, така и по-възрастни, наемани като камериерки, охранители и др. Положителното е, че хората вече са мобилни и търсят възможности за работа и в други населени места, коментира Илиева. Сезонната заетост е намалила нивото на безработицата в целия район около Дупница. Без работа в общината към края на юни са били 1 277 души или 6,5% от икономически активното население, при 7,4% за предходния месец. В Бобов дол безработни са 7,1% от жителите, в Бобошево – 7,7%, в Рила – 9% и в Кочериново – 6,1%. В Сапарева баня на борсата са регистрирани 234 души. Търсенето на работна ръка в местните къщи за гости и хотели, включително и в Паничище, е голямо. Желаещите да заемат позициите обаче са малко, предвид сравнително ниските заплати и разходите за транспорт, които работодателите не поемат.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Змия изправи на нокти персонал и пациенти на дупнишката общинска болница в събота. Влечугото било забелязано в двора на бившата Военна болница от шофьор на линейка и няколко санитари. Те подали сигнал на тел. 112, а на място веднага e изпратен екип от Пожарната. Змията била отстранена, няма пострадали хора, се казва в пресъсобщение от полицията. Здравното заведение е съкратило щата на озеленителя и сега ангажимент за поддържането на двора има община Дупница. “От общината реагираха много бързо и веднага изпратиха хора да окосят. Днес чистенето продължава, даже имат намерение да поставят и ултразвукови уреди против змии”, каза медицинският директор на болницата д-р Йордан Никулчин.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Още 67 000 лева ще бъдат добавени към заделените в бюджета на община Дупница близо 90 000 лева за ремонт на участъци от две улици в района на Градската градина. С 27 000 лева се увеличава сумата за рехабилитация на 90 метра от ул. “Кокиче” и с 40 000 лв. - на 250 метра от ул. “Димчо Дебелянов”. Решението взе Общинският съвет чрез актуализиране на списъка с обекти за капиталови разходи. То стана възможно, след като по настояване на общинския съветник Пламен Соколов, от списъка бе изключен ремонт на покрива на старата поликлиника, където се помещава собственият му медицински център. Сградата е съсобственост между община Дупница и частни фирми с помещения в нея. Те поискаха сумата от 67 000 лева да отпадне от инвестиционнните намерения на общината, защото не са участвали в оценката на бъдещия ремонт и не са убедени в необходимостта от него. Съсобствениците не харесали тона на писмото, с което кметството ги уведомява за ремонта, за който ще трябва да платят половината от разходите. По предложение на шефа на Строителния отдел Иван Бельов, парите ще се добавят за двете улици в Градската градина. Ремонтът там се забави вече с няколко месеца, тъй като предвидените пари са малко, затова и нямаше кандидати за обществената поръчка, коментира Бельов след изказването си на сесията на ОбС.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}