- Детайли

Дупница остава без регионалния канал на ТВ Запад и без местните новинарски емисии. Решението да се спре излъчването на канала в Дупница, а вероятно и в Кюстендил и Гоце Делчев, е на собствениците на фирмата, която продължава да работи като доставчик на интернет. Журналистите, операторите и монтажистите излизат в принудителен платен отпуск до октомври. Те са били известени от ръководството, че паузата от 2 месеца ще се използва за профилактика, обновяване и закупуване на нова техника. Неофициално обаче се говори, че това е втори опит да бъдат свалени от ефир регионалните телевизионни новини. Предишният собствениците направиха в края на миналата година. Обявеният мотив беше нерентабилност на медията. Тогава силната обществена реакция и намесата на местни политици успяха да отложат решението за закриване. Дали местната телевизия ще продължи излъчването си в по-добра кондиция и с нова техника или това е предизвестеният й край ще стане ясно през октомври.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

“Болницата не фалира, работим много добре благодарение на целия персонал”, заяви на пресконференция днес прокуристът на общинската болница в Дупница Мария Иванова. Тя подчерта, че държи да опровергае слуховете за предизвестения край на лечебното заведение и очаква извинение от общинския съветник Костадин Костадинов заради изказванията му, че то не може да се издържа и е пред закриване. Над 160 000 лева от 2,3 милиона просрочени задължения са изплатени към края на полугодието. В тях се включва заемът от половин милион лева, за който община Дупница гарантира с бюджета си, ЕСКО-договорът за саниране на Терапевтичния блок, 560 000 лева просрочени задължения към доставчици на лекарства. Забавени заплати към момента няма, но все още са дължими 119 000 лева за възнаграждения по граждански и трудови договори от 2016г. 51 000 лева са липсите на дълготрайни материални активи от бивш управител, а стойността на неизплатените отпуски е 60 000 лева. В момента се водят разговори за разсрочване на старо плащане към доставчик на лекарства за 93 300 лева. Прокуристът отново благодари на кмета Методи Чимев за това, че общината поема ежемесечната вноска от 8 500 лева по ЕСКО – договора, който е в размер на над половин милион лева и ще се изплаща 5 години. 120 000 лева са заработени от надлимитна дейност, които обаче на този етап няма как да бъдат усвоени. “Ще оставим този въпрос в ръцете на управляващите, които могат да издействат по-голям лимит. Имаме сключени договори с достатъчно лекари, за да поддъраме нивата на отделенията. Това са много добри, водещи специалисти, но нямаме договори за дейност с тях”, каза още Иванова. Тя изтъкна, че от септември в дупнишката болница ще преглежда известният столичен ортопед д-р Асьов, в екип с д-р Нешев от Дупница, а за лежащо болните в АГ-отделение ще се грижи и д-р Красимира Жекова от болница “Св. Анна” в София. Въпреки доброто развитие на болницата, ръководството ще настоява за обещания втори транш от заема, за да се избегне трупането на лихви и съдебни такси. Той трябваше да осигури още 500 000 лева на болницата, но точният му размер му ще бъде предмет на допълнително обсъждане.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Благотворително магическо шоу с много забавления и изненади организират талантливи млади хора от Дупница, в подкрепа на децата със сърдечни заболявания. Събитието е насрочено за 18 август от 11 часа, на малката сцена в парк “Рила”. Основен организатор е илюзионистът Радослав Георгиев. Той ще забавлява деца и възрастни с фокуси, заедно с малката, но доказала се в изкуството на илюзиите Ива от град Бяла Слатина, която е победител в категория “Детска магия” на фестивала “Нова българска магия” и Рони Меджик – член на Световната магична организация. Инициативата подпомага и дупнишкият бизнесмен Светослав Горов. Към благородната кауза ще се присъединят с изпълненията си младите певци от вокална група “Арт Поп” и танцьорите от школа “Терпсихора” с ръководител Владко Евтимов. Пред публиката илюзионистът Радослав Георгиев ще направи интересни фигури от разноцветни балони, които ще се продават на символични цени. Той ще разкрие на най-любопитните и част от тайните на забавната магия. За озвучаването ще се погрижи Ивайло Димов от Дупница. Благотворителното шоу е част от инициативите на Асоциация “Детско сърце”. Тя обединява хора, съпричастни към проблемите на децата и младежите със сърдечни заболявания – родители, детски кардиолози, психолози, юристи и всички, които са готови да дадат своята безкористна помощ на немалка част от българските деца и техните семейства.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Безплатен курс за футболни съдии от община Дупница и района организира Съдийската комисия към БФС - Кюстендил. Минималната възраст за кандидатитее 16 години. Футболни съдии могат да бъдат както момчета, така и момичета. Те ще преминат курс на обучение върху правилата на играта, ще разглеждат видео клипове от УЕФА и накрая ще положат изпит-тест. Предвидено е и покриване на един от физическите нормативи за футболните съдии в България. Обучението ще се води от дългогодишния съдийски председател и инструктор на БФС Огнян Пешев. Срокът за записване е до края на август. Повече информация на телефони 078 55 22 51 и 0887 92 32 20.
{jcomments off}
- Детайли

Подписка до община Дупница за асфалтирането на пътя до Дренски рид събират граждани. В нея са се включили над 50 души, обясни д-р Александър Дренски, който е един от инициаторите. “Това е вторият ни опит да сигнализираме до общината за разрушения от години път към параклиса “Свети Спас”, който е любим за разходка на поколения съграждани. Искаме богатството на града, като прекрасната природа тук, да се споделя от всички. Миналата година също събрахме подписка, но ефект нямаше”, каза д-р Дренски. Подписалите се апелират към кметския екип да включи пътният участък от Градската градина към Ловния дом и местността Дренски рид в обектите, предвидени за рехабилитация. Те недоволстват, че буквално изровеният асфалт се превръща в опасност както за преминаващите с автомобили към вилната зона, така и за велосипедистите и пешеходците, сред които и много деца. Хората, използващи особено през летния сезон редовно мястото за разходка и отдих казват, че таксиметровите автомобили отказват да пътуват по този маршрут, изпочупените частни коли вече са десетки, а възможните злополуки - въпрос на случайност.

Наскоро търпението на някой от ползващите пътя е преляло и е инвестирал собствени средства в бетониране на голяма част от дупките. Според инициаторите на подписката обаче, въпреки доброто намерение, ефектът е кратковременен, тъй като е необходимо качествено и цялостно преасфалтиране с подходяща техника. Освен до параклиса “Свети Спас”, разбитият и опасен път води и до вилите на немалко дупничани в местността Дренски рид, до поляната, на която сутрин се събират последователи на Петър Дънов, за да посрещат слънцето с паневритмия, до монтирания от общината пилон с националния трибагреник и до военно гробище, където са погребани 14 германски войници, ранени в битките при Струмската долина през 1941г. и починали в дупнишката болница. На мястото, северно на около 100 метра от параклиса “Свети Спас” има паметник и 14 кръста с имената на загиналите войници.


Пътят към Дренски рид бе заложен като дейност в проект, с който община Дупница кандидатства по Програмата за трансгранично сътрудничество съвместно със сръбската община Гаджин хан. По него се предвиждаше асфалтиране на пътя, облагодородяване на района около параклиса и пилона с българското знаме и превръщането му в парк с алеи и беседки за отдих, което обаче остана неосъществено, тъй като проектът не беше одобрен и не получи финансиране. Ако и сега от община Дупница не последва реакция, включилите се в подписката са готови да предприемат нова инициатива за доброволно събиране на средства и за възстановяване на обичания от дупничани маршрут за разходка.

Изабелла Соколова
{jcomments off}