Обществено обсъждане на проектобюджет 2019 насрочи за 14 януари община Дупница. То ще започне в 17,30ч. в Заседателната зала на общината. Поканени са граждани, институции и всички желаещи да се запознаят с проекта, както и да отправят своите предложения, се казва в прессъобщение от кметството. Все още проектът за финансова рамка за настоящата година не е публикуван на сайта на общината и на практика е недостъпен за гражданите, които проявяват интерес.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}



Българските емигранти в Милано спазиха традицията на Йордановден и за втора поредна година се включиха в днешния ритуал, съобщи дупничанката Красимира Димитрова, която живее в Италия. За място те избраха река Д' Адда край Бергамо. Тържествен водосвет отслужи свещеникът Стефан Паликаров. Близо 20 дупничани се събраха, за да почетат заедно християнския празник Богоявление. Смелчаците, хвърлили се в ледените води, за да се борят за кръста, бяха облечени в национални носии. Те изиграха традиционното мъжко хоро в реката и развяха българското знаме. Победителят Георги Димитров от дупнишкото село Крайници получи парична награда, която дари на българската църква в Милано.


 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

Безплатна скара обещават за днешния християнски празник Богоявление организаторите от “Патриоти – Дупница”. В съобщението си в социалната мрежа те уточняват, че заедно с община Дупница са се погрижили за “родопски и шопски гайди, тъпан и фолклорни ансамбли”, както и за безплатно вино. Християнският ритуал, обявен като програма, започва в 10,30ч. на Наковия мост. Организаторите са поставили изискване към желещите да опитат късмета си във ваденето на кръста от река Джерман, да са облечени с бели тениски или ризи, “за да спазим българската традиция”. Амбицията им е да превърнат Йордановден в “своеобразен празник на града”.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

Още един дупничанин е починал от измръзване тази нощ. Бедстващият 49-годишен мъж е открит от случайно минаваща жена, на улица “Отец Полихроний”. Тя веднага подала сигнал на тел. 112. Бездомникът бил бос и посинял от премръзване. Закаран е в Спешния център, където въпреки намесата на дежурните медици, човекът издъхнал. Това е вторият случай от началото на зимния сезон, в който бездомен умира на улицата в Дупница заради ниските температури. 50-годишен мъж намери смъртта си в началото на декември в двора на черквата “Св. Георги”.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

Само две кучета са осиновени по време на кампанията, организирана от Общинския изолатор в Дупница. “Очаквах по-голям отклик от хората, но все пак се радвам, че има будни граждани”, коментира управителят му Владислава Асенова. По време на коледните и новогодишните празници, тя поде инициатива за осиновяване на безстопанствени животни. На призивите за активност са откликнали и няколко доброволци, които са посещавали, разхождали и хранили четириногите. Заради ниските темпуратури, в момента клетките в изолатора са празни и залавянето на улични кучета е прекратено. Времето ще се използва за освежителен ремонт, обясни Владислава Асенова. През миналата година са били осиновени около 50 кучета, а под грижите на лица под надзора са около 20.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}