142-ма души са арестувани в Дупница за притежание и разпространение на наркотици през миналата година, а около 20 от тях се непълнолетни или малолетни. Стряскащите данни обяви на днешната сесия на Общинския съвет лидерът на ОДБ Костадин Костадинов. Повод за гневното му изказване стана приемането на Годишния отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. “Бесен съм, защото и аз съм баща. 12, 14-годишни деца в Дупница разпространяват наркотици. Онзи ден 14-годишно дете е транспортирано в “Пирогов” след предозиране с амфетамини и това се случва все по-често. Предвид отчета на Местната комисия, между нея и РУП – Дупница явно няма връзка. Какво правят тези 8 обществени възпитатели, които са на граждански договори към общината и не трябва ли да си разпределят тези 20 арестувани непълнолетни и да работят с тях?”, попита Костадинов в залата, иронизирайки отчетените културно-масови дейности като “Активно лято” и "занимания с шевици". “Тази комисия не е създадена само да обгрижва деца с проблеми, а и да организира свободното им време”, защити служителите си кметът Методи Чимев и посочи като пример заниманията за ученици през ваканциите. Той потвърди, че общината предоставя информация за записите от камерите за видеонаблюдение на полицията, подчерта, че децата са тема №1 и призова за повече уважение към работата на Местната комисия.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

 

Благотворителна кауза доведе днес пред Заседателната зала на Общинския съвет в Дупница ученици от село Крайници. Целта е събиране на средства за ремонт на легендарния кораб “Радецки”. Третокласниците Алекса Велинов, Калоян Яньов и Кристиян Велинов и класният им ръководител Ирена Костадинова призоваха общинските съветници и служителите в кметството да си купят изработени от тях картички, преди началото на днешната сесия. Мнозина от градските първенци откликнаха на призива, като дариха общо 312 лева за родолюбивата кауза. “В дарителската кампания се включват училища от цялата страна, чийто патрон е Христо Ботев. Средствата ще изпратим в Националния исторически музей, който е неин организатор. Децата участват с голямо желание и са много активни”, обясни преподавателят по изобразително изкуство в Крайници Петър Даскалов. Кампанията продължава до края на февруари.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

 

Дупничанката Моника Николова – Лазарова започна работа като главен инспектор в Националния инспекторат по образованието. Тя е спечелила конкурс за ръководната длъжност в сформираната през миналата година нова структура към Министерския съвет. Ще бъдат инспектирани училищата и детските градини в страната, след което НИО ще изготвя задължителна експертна оценка на качеството на образователния процес, която ще се актуализира на всеки 5 години. Допреди 3 години Моника Лазарова бе директор на Детска градина “Слънце” в Дупница, след това работи като старши експерт по предучилищно образование в РУО – Кюстендил и ръководи столична детска градина. Заеманото от нея място в Инспектората в областния град все още е свободно, поради липса на кандидати.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}



Предложените промени в Наредбата за финансово подпомагане на спортните клубове скараха на днешната сесия общински съветници и спортисти. Против новите правила за разпределяне на общинските субсидии се обяви собственикът на клуба по тенис на маса Любомир Ганчев. Според него те са приети без обсъждане със спортните клубове, а предложението коефициентът за олимпизъм за клубове, които не са участвали със състезатели на европейски или световни първенства от 3 да стане 1,5 нарече трагедия, която ще се отрази пагубно на 8 спортни клуба в града. Той изтъкна, че моментът да се правят промени в началото на състезателния сезон не е подходящ и че трябва всички да имат равен старт. При дебатите стана ясно, че по новата Наредба ще се увеличат средствата за неолимпийските спортове, които в града са представени само от два клуба – по кикбокс и по силов трибой. Новите правила защити председателят на Спортната комисия Славчо Павлов, който обясни, че “за да се даде на едни, трябва да се вземе от други” и упрекна треньорът по тенис на маса Любомир Ганчев, че си противоречи и прави грешни внушения. В спора се включи и Костадин Костадинов от ОДБ, според който Спортната комисия вместо да направи нова Наредба, е направила “някакво ГМО”, което ще доведе до нечестно разпределение на парите за спорт. Той предложи Наредбата да бъде отложена да следващо заседание, което бе прието с 16 гласа “за”, 8 - “против” и 1 - “въздържал се”.


 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

 

7 354 младежи, на възраст от 15 до 29 години, живеят в община Дупница. Броят им е намалял с близо 1 000 в сравнение с 2015г. Данните са към края на 2018г. и са представени в Общинския годишен план за младежта, който ще бъде приет от Общинския съвет на предстоящата сесия. Намаляването на младежите е обяснено с тенденцията на миграция към по-големи градове, поради икономически и социални причини. 5 808 младежи живеят в Дупница, в 5 от селата няма нито един, а най-много са в Яхиново – 331. Без работа са 430 млади хора, повечето с основно или по-ниско образование. 21 от тях са регистрирани в Бюрото по труда със съдействието на младежкия медиатор от община Дупница, който през миналата година е провел 148 срещи с “неактивни” младежи, а е установил 1 078 такива. Като алтернативи за свободното време на младите, в Годишния план се посочват заниманията в читалищата и спортните клубове, както и посещения на събития в кулурните институции – музей, театър, изложбена зала. Единственото събитие, организирано от Общинския консултативен младежки съвет, е Фестивалът на цветовете, проведен през лятото на миналата година.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

 

{jcomments off}