- Детайли

10 деца и младежи с изявени дарби получиха стипендии от община Дупница. Връчи им ги кметът Методи Чимев на специална церемония в Заседателната зала. Той ги поздрави за постиженията, нарече ги “лицето на града” и “пример за подражание” и им пожела нови успехи. Финансовото стимулиране е разпределено от комисия от общински съветници и служители, съгласно приетата от местния парламент Наредба. Кикбоксьорът Доброслав Радев получи голямата годишна стипендия “Св. Иван Рилски” в размер на 1 680 лева. Годишна стипендия от две минимални работни заплати, в област Наука и техника, бе връчена на Никол Ангелова от село Самораново, а еднократното финансово стимулиране от 560 лева – на Йордан Стоилов. В категория “Изкуство и култура” наградите взеха Йоана Югова и Катрин Младенова, в “Спорт” - таекуондистите Александра Георгиева и Митко Джорджев. Месечни стипендии /2 месеца по 140 лева/ получиха Никол Дишова, Кирил Механджийски и Любена Стоилова. На тържественото награждаване присъстваха експертът по образование в общината Тодор Петков и зам.-кметът Крум Милев.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120%; }
- Детайли

Два от най-горещите дни /21 юни, петък и 24 юни, понеделник/ ще изкарат без вода голяма част от дупничани. Водоподаването ще бъде спряно от 9 до 19 ч. на ул. “Св. Иван Рилски”, ул. “Венелин”, кв. “Подина”, ул. “Цар Симеон Велики”, района на градинката “Левски”, жк “Велчова завера”, жк “Яворов”, жк “Дупница”, кв. “Аракчийски мост”, жк “Южен”, ул. “Прогона”, кв. “Бешика”, кв. “Байкал”,, жк “Възход”, жк “Елица” и село Джерман, съобщават от В и К – Дупница. Причината е профилактика на водопреносната мрежа.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

При извършени процесуално-следствени действия в имот в Дупница полицаи са открили и иззели 11.394 грама кокаин, съобщиха от пресцентъра на полицията. Иззети са и 3 монети, за чиято стойнст ще се произнесат експерти. Видът на наркотика е установен с полеви наркотест. 41-годишният собственик на имота е задържан, по случая е започнато е досъдебно производство в РУ Дупница.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Бедстващо коте беше спасено след намесата на еколозите от община Дупница. Искрена благодарност към тях отправи стопанката на животното Гергана Борисова. Два дни домашният й любимец стоял на покрива на къща, намираща се на ул. “Кирил и Методий”, близо до черквата “Св. Георги”. В съседство с нея е фризьорският салон на Гергана, откъдето избягало котето. То се покачило до покрива по близкия бор, а пътят обратно се оказал невъзможен. Случката трогнала всички живеещи наблизо, които търсили всякакви начини да помогнат. Един от съседите се качил на скеле и пробвал да свали котето със закачена на дълъг прът кошница, но опитът останал без успех. Безуспешни се оказали и сигналите на собственичката да помоли за помощ пожарната и полицията, откъдето й отговорили, че им е забранено да поемат случаи с животни. След два дни на покрива, днес котето било спасено от служителите на отдел “Екология” в община Дупница, които изпратили кола с вишка и го свалили изплашено, но невредимо на земята. Сега двегодишната Маги е на сигурно място при стопанката си, която благодари от сърце на спасителите.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Общинският изолатор за безстопанствени кучета в Дупница спря работа, а вратите му са затворени за външни посещения повече от месец. За преустановен достъп до т.нар. приют информираха доброволци от НПО “Дара”. Мярката е приложена от община Дупница, а причините за нея не са обявени. Тя обаче е в нарушение на Правилника за дейността на приюта, според който “достъпът на външни лица на територията на ОПБК в гр. Дупница се осъществява всеки делничен ден от 11,30 до 17,30 часа и през един почивен ден – събота от 11,30 до 17,30 часа, с изключение на официалните празници. С цел осигуряване на нормалното протичане на работния процес, определеното време за индивидуален престой на външни лица е до 60 минути. Броят на посетителите не трябва да надхвърля 4 човека, в рамките на утвърдения достъп”. Доскоро официалното обяснение беше инвентаризация, твърдят доброволците. Те настояват да бъде възстановено правото им на обществен контрол и да бъдат спазвани стриктно както общинските нормативи, така и Закона за защита на животните. След тяхна жалба за неизпълнение на изискванията за условията и грижите за кучетата, като неспазване на разпоредбите за осигурено индивидуално пространство за животните и на срока за кастриране и връщане по местата /до 14 дни/ от които са взети, включително и за смъртен случай на прието куче, е извършена проверка от ОДБХ-Кюстендил, при която били констатирани многобройни нарушения. Какви са те и какви предписания са издадени на длъжностните лица в приюта, остава тайна, след като директорът на ОДБХ Стоян Саев обеща да предостави информация по питане на Dupnicanews.EU, а впоследствие спря да отговаря на обажданията ни. От община Дупница също не получихме конкретни отговори за бездействието на изолатора. Директорът на дирекция “Екология, чистота и транспорт” Мая Спасова ни увери, че са наясно със ситуацията, но повечето от служителите в общинското звено не са на работа от дълго време, което възпрепятства както извършването на проверка, така и евентуалното налагане на санкции и търсене на отговорност. Управителят Владислава Асенова е в отпуск по болест почти от средата на май, който веднага след изтичането му вчера /19 юни/ е бил продължен, в болнични е и ветеринарният лекар. Според Спасова, в дейността на приюта има съществени пропуски, а за да се отстранят ще се търси заместник на отсъстващия управител. Междувременно обаче за затворените в клетки кучета се полагали нужните грижи. Тя не се ангажира със срокове, в които дейността по овладяване популацията на безстопанствени кучета, с която е ангажирана община Дупница, ще бъде възстановена, не посочи и кога ще спре нарушаването на Правилника и ще се осигури достъп на граждани и доброволци до изолатора. Спасова обаче подчерта, че сигналите от дупничани за агресивни бездомни кучета зачестяват.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}