- Детайли

Община Дупница от днес приема документи за финансиране на ин витро процедури, съобщи на пресконференция председателят на здравната комисия в местния парламент д-р Дияна Кьосева. Двойките с репродуктивни проблеми ще могат да разчитат на финансова помощ от кметството на стойност до 1 500 лв. 15 000 лв. са заложените в общинския бюджет средства, които ще бъдат разпределени през есента, след 17 септември, когато изтича крайният срок за прием на документи. Ако броят на желаещите е голям, ще бъде оформена листа на чакащите, обясни д-р Кьосева. Критериите, на които трябва да отговарят двойките с репродуктивни проблеми, са залегнали в специален правилник, приет от Общински съвет. Те ще бъдат публикувани на сайта на Общината, и поставени на видно място на партера в сградата на администрацията. Едно от условията за подпомагане, е процедурите, за които се искат средства да не са заплащани по друга национална програма, като например Фонда за асистирана репродукция. Около 50 са двойките от община Дупница, които са принудени да прибегнат до ин витро, защото не могат да имат деца, съобщи Силвия Маданчева – представител на Фондация „Искам бебе“ в града. Тя подчерта, че досега те са били принудени да теглят кредити, за да покрият разходите по съпътстващите по скъпоструващите изследвания, като лапароскопии, например.
Димитринка Симеонова
- Детайли

Две семейства от Дупница кандидатстват за приемни родители по проекта „И аз имам семейство”, съобщи експертът по социални дейности от общината Нина Александрова. Приемът на документи от кандидатите продължава до края на юли. Заявленията се подават в деловодството на общината. Проектът осигурява заплащане на 8 приемни семейства, в рамките на около 700 лева месечно. В сумата се включва работна заплата и издръжка на детето. Целта на проекта е насърчаване на приемната родителска грижа и осигуряване на семейна среда за децата в риск.
Изабелла Соколова
- Детайли

Дългоочакваният ремонт на покрива на Съдебната палата в Дупница започна от днес. Работници, наети от съда след провеждане на процедура, отцепиха с ленти достъпа през стълбите пред централния вход на сградата, заради опасност от падащи строителни материали. Докато приключат ремонтните дейности гражданите ще трябва да минават през страничните стълби. 37 000 лв. отпусна за ремонта Министерство на правосъдието. При него трябва да бъдат спрени течовете от покрива на последния етаж от сградата, заеман от Районната прокуратура. Там държавните обвинители досега събираха стичащите се дъждовни води в кофи и легени. Близостта на течовете с електрическата инсталация пък стана причина токът в кориторите да бъде спрян. Освен от ремонт на покрива, сградата на Съдебната палата се нуждае от осигуряване на условия за достъп на хора с увреждания. Тя е построена преди 33-и години, но оттогава са правени само козметични ремонти.
Димитринка Симеонова
- Детайли

Продажбата на старата автогара в Дупница, извършена от предишния кметски екип, е била неизгодна за общината, съобщи районният прокурор Величка Шопова. Становището е на Окръжна прокуратура, която връща преписката на дупнишките си колеги. Според кюстендилските обвинители, екипът на екскмета Янев трябва да отговаря не за безстопанственост, а за сключване на неизгодна сделка. Сигнал за нея подаде кметът Методи Чимев. Теренът от 5 декара в центъра на Дупница бе продаден преди 4 години за 2,5 милиона лева. Благоевградската фирма, която го купи, го препродаде веднага след това за 3 150 000 лева. Инвестиционното намерение за построяване на търговски център все още не е реализирано, а рушащата се сграда бе премахната по заповед на кмета, тъй като бе опасна.Очаква се наблюдаващият прокурор да се произнесе дали и срещу кого ще бъде повдигнато обвинение по случая.
Изабелла Соколова
- Детайли

Тодорка Дамянова остава председател на КНСБ в Дупница. Решението е взето на отчетно-изборно събрание на Регионалния съвет, в присъствието на президента на КНСБ Пламен Димитров. Дамянова е била единственото предложение на местните синдикални структури. Очаква се до месец кандидатурата да бъде утвърдена от Координационния съвет. Ръководството на синдиката е дало много добра оценка на дупнишката организация, а единствената препоръка е била по-активна работа срещу забавянето и неизплащането на заплати. В местната структура членуват около 5 хиляди души. Сред приоритетите на синдиката за следващия мандат е синдикализирането на частния сектор, особено на автотранспортните фирми и едноличните търговци с малко служители, подчерта председателят на КНСБ Тодорка Дамянова.
Изабелла Соколова