ТЕЦ “Бобов дол” получи от Министерство на околната среда и водите комплексното разрешително за работата на новоизградената сероочистваща инсталация, съобщи зам.-изпълнителният директор инж. Владимир Владимиров. Документът е издаден след проверки на съоръжението, целящо да намали вредните емисии във въздуха. Пускането му в експлоатация пък ще е възможно след потвърждение от Националната електрическа компания за цените, на които ще бъде изкупуван произведения ток от централата. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране е отхвърлила искането на ръководството на ТЕЦ-а за повишение изкупните цени на електроенергията с 20-25%, уточни Владимиров. То бе подедено преди няколко месеца, а отказът за поскъпване не е мотивиран от страна на държавния регулатор. Според действащите в момента цени, НЕК заплаща на централата по 63,10 лв. за мегаватчас ток и по 16,32 лв. за мегаватчас разполагаема мощност. Припомняме, че като причина за завишението на цените от централата на Христо Ковачки посочиха въвеждането на задължителни, платени квоти за емисии на парникови газове, които се калкулират в изкупните цени на тока, както и направените инвестиции в изграждането на сероочистваща инсталация, от порядъка на около 70 млн. лв. Сероочистката бе направена от “Атоменергоремонт”, също собственост на енергийния бос Христо Ковачки. Наскоро работниците и служителите в ТЕЦ “Бобов дол” бяха лишени от част от социалните придобивки, като премии, например. Зам.-шефът на централата коментира, че връщането им ще е възможно едва след увеличаване на производството.

Димитринка Симеонова

 

Петима бивши шефове на отдели са завели дела срещу община Дупница. Те обжалват заповедите на кмета Методи Чимев за прекратяване на трудовите договори пред Районния и Административния съд в Кюстендил, в зависимост от поста, който са заемали, съобщи юристът Десислава Стойнева. Общината вече е спечелила делото, заведено от бившия юрист на Общинска администрация Емилия Гикова. Тя, както и останалите бивши общинари, настоява за обезщетение и възстановяване на работа. „Всички са съкратени поради закриване на щата, след влизане в сила на новата структура на Общинска администрация. В този случай не се полага обезщетение, а се изплащат само неизползваните отпуски”, обясни Стойнева. Емилия Гикова оглавяваше Дирекцията за правно и информационно обслужване, която вече не съществува. Тя обжалва решението на кюстендилските магистрати пред Върховния съд. Съдебна битка с кметството водят още и бившият завеждащ фронт-офис в деловодството Веселинка Монева, Христина Китова, която отговаряше за общинските жилища и бившият главен инженер Стефан Димитров. Да бъде възстановена на работа чрез съда и да получи обезщетения от общината иска и бившият експерт „Човешки ресурси” Силвия Паунова. Припомняме, на нейното място бе назначена досегашният секретар на кметството Валентина Филипова. Въпреки че длъжността остава в щатното разписание на Общинска администрация, новият експерт има различни функции, обясни юристът Десислава Стойнева.

Изабелла Соколова

1520 лева в помощ на 3-годишната Силвестра Александрова бяха събрани на благотворителен концерт в Дупница, съобщиха от пресцентъра на общината, която бе в основата на инициативата. В сумата са включени и 43 лева, събрани от децата в ОУ „Евлоги Георгиев”. В подкрепа на болното от церебрална парализа момиченце от Бобов дол, се включиха детска вокална група „Сладурите”, както и танцьорите от „Денс машийн” и танцовите школи към 4 читалища. Събраните средства вече са внесени по сметката на семейството. Преди седмица, на концерт в Бобов дол бяха събрани 1600 лева. За провеждане на лечение в Израел са необходими 120 000 лева.

Изабелла Соколова

Всички находки, открити при село Дяково, по време на строителството на автомагистрала "Струма", ще се съхраняват в Дупница, съобщи зам.-кметът по социалните дейности Крум Милев. Част от артефактите днес са били предадени от археолозите на историческите музеи в Кюстендил и Дупница. При разкопките в терена от над 12 декара, са намерени три сребърни и над сто бронзови монети, керамика, основи и зидове на няколко сгради, които са част от комплекс. В близост до участъка на пътен възел Дупница-Север бяха открити и няколко гроба с кремации от античността, както и части от римски оръжия и предмети на бита. Част от находките ще бъдат реставрирани в Кюстендилския музей, след което ще се върнат за съхранение в Дупница, категоричен бе Крум Милев. Те ще бъдат в основата на бъдеща постоянна експозиция. Тъй като местният музей не разполага с подходящо помещение, ще се ремонтира бившето общежитие на Гимназията по облекло, което се намира в идеалния център на града. Очаква се до месец държавната сграда да бъде предостъпена на общината безвъзмездно.

Изабелла Соколова

Община Дупница изчисти най-голямото нерегламентирано сметище, намиращо се над жк „Бистрица”, съобщи зам.-кметът по социалните дейности Крум Милев. Мястото се използва от години за изхвърляне на строителни отпадъци от целия регион. Кметството го е почистило с общинска техника и работници от временната заетост. Само час след това обаче товарен камион изхвърлил отново строителни отпадъци. Подаден е сигнал до полицията и след установяването им, нарушителите ще бъдат санкционирани според общинската наредба с глоба от 500 до 2 хиляди лева. Поставени и указателни табели, забраняващи изхвърлянето на боклук на мястото, които обаче били откраднати още в същия ден. Частично е почистено и сметището при изхода на Дупница за село Блажиево. Изчистването на нерегламентирани сметища, каквито има и във всички дупнишки села, е било включено като предложение в офертите на една от фирмите, кандидатстващи за сметосъбирането на Дупница. Ценовите оферти на двата софийски консорциума, участващи в процедурата, ще бъдат отворени до дни, каза още Крум Милев, който е председател на конкурсната комисия.

Изабелла Соколова