- Детайли

ТЕЦ “Бобов дол” получи от Министерство на околната среда и водите комплексното разрешително за работата на новоизградената сероочистваща инсталация, съобщи зам.-изпълнителният директор инж. Владимир Владимиров. Документът е издаден след проверки на съоръжението, целящо да намали вредните емисии във въздуха. Пускането му в експлоатация пък ще е възможно след потвърждение от Националната електрическа компания за цените, на които ще бъде изкупуван произведения ток от централата. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране е отхвърлила искането на ръководството на ТЕЦ-а за повишение изкупните цени на електроенергията с 20-25%, уточни Владимиров. То бе подедено преди няколко месеца, а отказът за поскъпване не е мотивиран от страна на държавния регулатор. Според действащите в момента цени, НЕК заплаща на централата по 63,10 лв. за мегаватчас ток и по 16,32 лв. за мегаватчас разполагаема мощност. Припомняме, че като причина за завишението на цените от централата на Христо Ковачки посочиха въвеждането на задължителни, платени квоти за емисии на парникови газове, които се калкулират в изкупните цени на тока, както и направените инвестиции в изграждането на сероочистваща инсталация, от порядъка на около 70 млн. лв. Сероочистката бе направена от “Атоменергоремонт”, също собственост на енергийния бос Христо Ковачки. Наскоро работниците и служителите в ТЕЦ “Бобов дол” бяха лишени от част от социалните придобивки, като премии, например. Зам.-шефът на централата коментира, че връщането им ще е възможно едва след увеличаване на производството.
Димитринка Симеонова
- Детайли

Петима бивши шефове на отдели са завели дела срещу община Дупница. Те обжалват заповедите на кмета Методи Чимев за прекратяване на трудовите договори пред Районния и Административния съд в Кюстендил, в зависимост от поста, който са заемали, съобщи юристът Десислава Стойнева. Общината вече е спечелила делото, заведено от бившия юрист на Общинска администрация Емилия Гикова. Тя, както и останалите бивши общинари, настоява за обезщетение и възстановяване на работа. „Всички са съкратени поради закриване на щата, след влизане в сила на новата структура на Общинска администрация. В този случай не се полага обезщетение, а се изплащат само неизползваните отпуски”, обясни Стойнева. Емилия Гикова оглавяваше Дирекцията за правно и информационно обслужване, която вече не съществува. Тя обжалва решението на кюстендилските магистрати пред Върховния съд. Съдебна битка с кметството водят още и бившият завеждащ фронт-офис в деловодството Веселинка Монева, Христина Китова, която отговаряше за общинските жилища и бившият главен инженер Стефан Димитров. Да бъде възстановена на работа чрез съда и да получи обезщетения от общината иска и бившият експерт „Човешки ресурси” Силвия Паунова. Припомняме, на нейното място бе назначена досегашният секретар на кметството Валентина Филипова. Въпреки че длъжността остава в щатното разписание на Общинска администрация, новият експерт има различни функции, обясни юристът Десислава Стойнева.
Изабелла Соколова
- Детайли

1520 лева в помощ на 3-годишната Силвестра Александрова бяха събрани на благотворителен концерт в Дупница, съобщиха от пресцентъра на общината, която бе в основата на инициативата. В сумата са включени и 43 лева, събрани от децата в ОУ „Евлоги Георгиев”. В подкрепа на болното от церебрална парализа момиченце от Бобов дол, се включиха детска вокална група „Сладурите”, както и танцьорите от „Денс машийн” и танцовите школи към 4 читалища. Събраните средства вече са внесени по сметката на семейството. Преди седмица, на концерт в Бобов дол бяха събрани 1600 лева. За провеждане на лечение в Израел са необходими 120 000 лева.
Изабелла Соколова
- Детайли

Всички находки, открити при село Дяково, по време на строителството на автомагистрала "Струма", ще се съхраняват в Дупница, съобщи зам.-кметът по социалните дейности Крум Милев. Част от артефактите днес са били предадени от археолозите на историческите музеи в Кюстендил и Дупница. При разкопките в терена от над 12 декара, са намерени три сребърни и над сто бронзови монети, керамика, основи и зидове на няколко сгради, които са част от комплекс. В близост до участъка на пътен възел Дупница-Север бяха открити и няколко гроба с кремации от античността, както и части от римски оръжия и предмети на бита. Част от находките ще бъдат реставрирани в Кюстендилския музей, след което ще се върнат за съхранение в Дупница, категоричен бе Крум Милев. Те ще бъдат в основата на бъдеща постоянна експозиция. Тъй като местният музей не разполага с подходящо помещение, ще се ремонтира бившето общежитие на Гимназията по облекло, което се намира в идеалния център на града. Очаква се до месец държавната сграда да бъде предостъпена на общината безвъзмездно.
Изабелла Соколова
- Детайли

Община Дупница изчисти най-голямото нерегламентирано сметище, намиращо се над жк „Бистрица”, съобщи зам.-кметът по социалните дейности Крум Милев. Мястото се използва от години за изхвърляне на строителни отпадъци от целия регион. Кметството го е почистило с общинска техника и работници от временната заетост. Само час след това обаче товарен камион изхвърлил отново строителни отпадъци. Подаден е сигнал до полицията и след установяването им, нарушителите ще бъдат санкционирани според общинската наредба с глоба от 500 до 2 хиляди лева. Поставени и указателни табели, забраняващи изхвърлянето на боклук на мястото, които обаче били откраднати още в същия ден. Частично е почистено и сметището при изхода на Дупница за село Блажиево. Изчистването на нерегламентирани сметища, каквито има и във всички дупнишки села, е било включено като предложение в офертите на една от фирмите, кандидатстващи за сметосъбирането на Дупница. Ценовите оферти на двата софийски консорциума, участващи в процедурата, ще бъдат отворени до дни, каза още Крум Милев, който е председател на конкурсната комисия.
Изабелла Соколова