Общински съвет-Дупница подкрепи единодушно искането на Общината за поемане на нов кредит от Фонда за органите за местното самоуправление в България. Заемът в размер на 321 646 лв. бе гласуван на извънредна сесия днес, по предложение на кмета Методи Чимев. На заседанието на местния парламент той бе представляван от заместника му по стопанските дейности Олга Китанова, а мотивите за поемане на дълга изложи заместникът по еврофондовете Красимир Георгиев. Средствата на нужни на местната управа, за да плати наложена от Регионалното министерство санкция по Оперативна програма “Регионално развитие”. Причина за глобата са заложените дискриминационни условия в полза на определена фирма в конкурса за възлагане на строително-монтажните работи по ремонта на 7 училища и детски градини, по проекта “Да посрещнем предизвикателствата на новия свят”. Поръчката бе спечелена от дупнишката фирма “Астрой Глобъл Комерс” на Александър Палчев през 2008 г., а санкцията представлява 10% от общата й стойност. Проблемните условия пък били предвидени от частна фирма, наета от Общината да подготви процедурата, стана ясно от разясненията, дадени от зам.-кмета Георгиев. Предстои подписване на договор за заема от фонд ФЛАГ. Намерението на кметството е да го погаси за срок от 7 години, срещу залог – вземанията на Общината от оперативната програма за изпълнение на проекта за ремонт на училища и детски градини. Неговата обща стойност е 5,5 млн. лв. В момента се реализира втория етап, включващ вътрешни ремонти. Той трябва да приключи до 31 август.

Димитринка Симеонова

 

Община Дупница отпуска безлихвен заем от 50 000 лева на дружество „Ученически столове”, реши днес Общинският съвет. Дружеството е на загуба от години и в невъзможност да плаща лизинговите вноски за кухненско оборудване. Натрупаният до момента дефицит е 400 000 лева. Заемът е за срок от три месеца. Ако след изтичането им не бъде погасен, кметството ще стане собственик на оборудването. Вече е получена нотариална покана от лизинговата фирма за доброволно изплащане на дълга. Община Дупница е съдлъжник на дружеството и е учредила ипотека върху сградата, в която се помещава то, затова ние водим преговорите с фирмата, обясни зам.-кметът Олга Китанова, в отговор на питане от общинския съветник Първан Дангов. Припомняме, комисията за избор на управител на „Ученически столове”, вече предложи на кмета Методи Чимев дружеството да бъде преобразувано в общинско предприятие. Идеята е то да се обедини със Социалния патронаж и да премине под управлението на общинската дирекция „Социални дейности”.

Изабелла Соколова

Собственици на заведения в Дупница са ощетили общинската хазна с хиляди левове, натрупани от неплатени наеми, съобщи зам.-кметът Олга Китанова. 12 000 лева от наеми е спестил собственикът на дискотека “Техносвят”, разположена под читалище “Зора”. С него вече е подписано споразумение за разсрочено плащане на дълга. Един месец срок е дало кметството на собственика на ресторант “Водопада” в парк “Рила”, за да плати дълга си, в противен случай договорът му ще бъде прекратен. Той дължи наеми за целия сезон, в рамер на 800 лева месечно, уточни зам.-кметът. Сред некоректните наематели на общината е и с ЕТ “Луси-Георги Димитров”, която има да плаща общо 13 000 лева. Вече е изготвен погасителен план за изплащането на дълга.

Изабелла Соколова

 

325 литра незаконен алкохол откриха дупнишки полицаи в дома на 29-годишна жителка на село Джерман, съобщиха от областната полиция. Алкохолът бил разпределен в 65 пластмасови туби с различна вместимост. Срещу Мария Доганджиева е започнато досъдебно производство за притежание и съхранение на голямо количество алкохол без български акцизен бандерол.

Dupnicanews.EU

 

Американската компания “Панел груп” е прекратила дейността си по изготвяне на електронен регистър на недвижимите имоти чрез регистрираното в Дупница дружество “Дупница регистър имоти”, съобщи зам.-кметът по стопанските дейности Олга Китанова. Офисът на съвместното дружество с Община Дупница, което бе създадено в мандата на бившия кмет Атанас Янев, също е затворен. Фирмата използваше просторно помещение на последния етаж на ГУМ. На заключената входна врата обаче е поставено писмо от съдия-изпълнител. Дружеството все още ползвало лизингов автомобил, вноските, по което не са изплащани от няколко месеца. Американската компания остава собственик на шестте апетитни имота край Рибарника и в местността “Байрактарица”. “Панел груп инвестмънт”, регистрирана във Великобритания закупи терените от “Дупница регистър имоти” чрез дружеството си “Хърайзън инвестмънт”, като сделката е извършена на 19 октомври миналата година. Имотите бяха апортирани от Община Дупница, с решение на предишния Общински съвет, като в замяна кметството очакваше да получи електронния регистър. Гражданско дело за връщане на апортираните шест имота ще заведе Община Дупница срещу “Панел груп”, съобщи зам.-кметът Китанова. Тя отказа повече информация с мотива, че документите все още се подготвят. Спорът ще се разрешава в съда, след поредица от неуспешни срещи с представителите на американската фирма в съвместното дружество. Те са отказали провеждане на общо събрание, на което Общината щеше да поиска мнозинство от 2/3 в управителния орган. Припомням, че според приетия от предишния местен парламент устав на дружеството, решенията в “Дупница регистър имоти” се приемат с обикновено мнозинство. Това означава, че участието на Общината в управлението е само формално. Все още не са заменени и представителите на местната управа в дружеството. На местата на юриста Иво Гърнев и общинската служителка Милена Йорданова, в общото събрание трябваше да влязат юристите Милен Попов и Десислава Стойнева.

Димитринка Симеонова