Премиерът Бойко Борисов откри новия център на Дупница днес. След посещението си на Лот 1 от магистрала „Струма”, премиерът обеща на местните жители през май догодина „Дупница да стане най-хубавият квартал на София”. Той похвали кметския екип за обновения център и спечелените европроекти и добави, че дупничани ще могат „да си живеят на чист въздух сред хубавата природа” и да си пият кафето в София, след завършването на магистралата. Поздравления към местната управа отправи и министърът на Регионалното развитие Лиляна Павлова. Тя подчерта, че проектът за широкия център е реализиран от новия кметски екип, въпреки че беше пред провал и пожела през следващия програмен период Дупница да спечели двойно повече проекти за подобряване условията на живот в града. Кметът Методи Чимев благодари лично на министър Павлова за съдействието при изпълнение на проекта. Той подчерта, че през настоящата година са подготвени 15 проекта, на обща стойност 12,5 милиона лева, чрез които „хубавите неща в града ще стават повече”.

На събитието присъстваха областният управител Владислав Стойков, народният представител Емил Гущеров, председателят на Общинския съвет Ивайло Константинов, целият кметски екип, служители на Общинска администрация и много граждани. Сред тях бяха и директорът на Областната полиция комисар Георги Джоглев, началникът на РПУ – Дупница Борислав Динев, началникът на регионалния инспекторат по образование Радостина Новакова, директорът на Здравната каса в Кюстендил д-р Матей Попниколов, общински съветници, бизнесмени. Премиерът не скри радостта си да се срещне с футболната легенда на Дупница Сашо Паргов и с директора на местния театър Славчо Пеев. Гостите посетиха и обновената по европейски проект гимназия „Христо Ботев”, където разгледаха класните стаи и новия физкултурен салон. Специално пожелание за успех, премиерът Бойко Борисов написа в дневника на IX „А” клас.


Изабелла Соколова

 

Искане за постоянна мярка “задържане под стража” готви Окръжна прокуратура – Кюстендил за задържания преди дни, след издирване от Интерпол, Николай Клисарски от Дупница, съобщи говорителят Марияна Сиракова. Искането е във връзка с воденото срещу него разследване за производство, съхранение и разпространение на наркотици. По него ще се произнесе през следващата седмица Кюстендилският окръжен съд. Наблюдаващ прокурор по досъдебното производство е Камелия Стефанова. Бързата реакция на кюстендилската прокуратура се налага заради насроченото за края на месеца дело срещу Клисарски, което се гледа в Дупнишкия районен съд. 52-годишният дупничанин, сочен за местен наркобос, ще бъде приведен на заседанието от Бобовдолския затвор. Делото е за закана за убийство, отправена към бившата му съпруга. Ако то приключи, или ако по искане на подсъдимия мярката му за неотклонение бъде променена, в сила ще влезе поисканата от Окръжна прокуратура мярка и Клисарски ще остане в ареста. Разследването в Кюстендил е по чл. 354 а ал.2 от Наказаталния кодекс, който визира престъпление в условията на опасен рецидив. Предвиденото наказание е от 5 до 15 години затвор и глоба от 20 000 до 100 000 лева.

Изабелла Соколова

 

Отчетното събрание на Българския лекарски съюз в Дупница се провали, поради липса на кворум. Освен да отчетат дейността си, медиите трябваше да изберат делегати за Националния сбор на браншовата организация. Една от важните задачи на проваления форум бе и обсъждане на проектодоговора за 2013г. със Здравната каса. Вероятно колегите от Дупница са доволни от заплащането, затова не проявяват интерес, обясни председателят на регионалния съюз д-р Пламен Симеонов от Кюстендил. Заявената липса на допълнителни средства за доболничната и болничната помощ от страна на държавата всъщност обезмисля преговорите, каза още той. Притеснение в лекарското съсловие буди фактът, че някои дейности като хемодиализата и задължителното ваксиниране са били прехвърлени от здравното министерство към Касата, без да се осигури допълнително финансиране. Следващо събрание в Дупница ще бъде насрочено за след два месеца, съгласно устава на Лекарския съюз.

Изабелла Соколова

Премиерът Бойко Борисов ще открие реконструираната централна част на Дупница утре, 14 ноември, съобщиха от пресцентъра на общината. Символичното прерязване на лентата на обновения център е насрочено за 13,30ч. пред фонтаните на площад „Свобода”. Проектът “Архитектурно и благоустройствено оформление на широк център на гр. Дупница” е на стойност 3 085 915,24 лв., от които 2 931 310,89 лв. са безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие” и 154 604,35 лв. - съфинансиране от община Дупница. Със средствата е извършен ремонт и реконструкция на широкия център, изграден е фонтан, рехабилитирана е улична мрежа, обновени са детски площадки и е изградена една нова; поставени са енергоспестяващо осветление и система за видеонаблюдение. По време на визитата си в Дупница премиерът Борисов ще посети и обновената сграда на гимназия „Христо Ботев“. Училището е едно от седемте учебни и детски заведения ремонтирани по проект “Да посрещнем предизвикателствата на новия свят” по Оперативна програма „Регионално развитие“ и е на обща стойност над 5 млн. лева. Преди посещението си в град Дупница министър-председателят ще направи проверка на хода на строителните дейности на ЛОТ 1 на АМ „Струма“ ( Долна Диканя-Дупница). Бойко Борисов ще бъде придружаван от министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Припомняме, предвиденото за 6 ноември посещение на премиера в Дупница бе отменено заради смъртта на българския патриарх Максим.

Изабелла Соколова

100 000 лева е загубата на общинската болница за деветмесечието, съобщи управителят д-р Любомир Таушански. Близо 300 000 лева са просрочените задължения за минали периоди, като по-голяма част от тях са към доставчици на медикаменти. Лечебното заведение очаква загубата да бъде намалена значително, след като Здравната каса преведе дължимите 90 000 лева за изминалите 9 месеца от годината. Като причина за тежкото финансово състояние, управителят д-р Таушански изтъкна лечението на пациенти без здравни осигуровки. Броят им досега е 130, а за лечението им са похарчени 130 000 лева от бюджета на общинската болница. Главният лекар е категоричен, че колегите му не могат да откажат медицинско обслужване на тежко болни хора, които нямат доходи. Припомняме, на вчерашния отчет за една година управление, кметът Методи Чимев даде негативна оценка на болничния мениджмънт и обеща реални действия за стабилизиране на здравното заведение.

Изабелла Соколова