Разследването срещу Асен Бербатов е удължено с два месеца, съобщи районният прокурор на Дупница Величка Шопова. Причината за удължения срок е в липсата на резултати от експертизата на наркотичното вещество, открито преди два месеца в колата му. Изследването се извършва от Националния институт по криминалистика и криминология. Очаква се освен вида на наркотика, то да установи и точното му тегло. Засега повдигнатото обвинение срещу Асен Бербатов и шофьора му Николай Борисов е работно.То е за управляване на моторно превозно средство след употреба на наркотични вещества. Припомняме, при полеви наркотест, намереното в детско столче вещество, реагира на кокаин. Извършвани в НИКК експертизи бавят още няколко разследвания с висок обществен интерес в Дупница. Сред тях е това за обвинения в употреба на алкохол по време на дежурство д-р Атанас Дамов, както и за убийството на 32-годишната дупничанка Даниела Кацарска.

Изабелла Соколова

 

Изплатени са възнагражденията за август и септември на работещите в дупнишкия клон на „Напоителни системи”, съобщи местният лидер на КНСБ Тодорка Дамянова. Най-късно до 7 декември се очаква служителите да получат парите си за октомври, а до края на годината и за ноември. От финансовото министерство са преведени общо над 3 милиона лева за заетите в държавното дружество в цялата страна. Припомняме, 100-те служители в дупнишкия клон останаха без заплати от месец август до момента. Според синдикалния председател в Дупница, изплащането на забавените суми е в резултат от националния протест, организиран от КНСБ и КТ „Подкрепа” преди половин месец. „Ако от „Напоителни системи” не спазят обявения график за превеждане на заплатите, ще организираме нови протести”, каза още Тодорка Дамянова.

Изабелла Соколова

 

Близо 300 роми от квартал „Каваклия“ поискаха с подписка узаконяване на домовете им. Тя е инициирана от общинския съветник от групата на ОДС Георги Рангелов и вече е внесена в Община Дупница, потвърди кметът Методи Чимев. Ромите настояват кварталът да бъде включен в регулация, като бъде изградена необходимата инфраструктура. Те се оплакват от липсата на канализация, нормално водоснабдяване и сметоизвозване. Стотиците къщи в ромската махала обаче са изградени незаконно, върху терени с различно предназначение. Собствениците им не разполагат с никакви строителни книжа, а някои от постройките са издигнати върху частни имоти. За тях ползвателите не плащат и данъци в Общината. Градоначалникът обясни, че местната управа ще изготви подробен устройствен план за квартала. След парцелирането му ще бъдат приложени и всички законови разпоредби, свързани със застрояването. Според Закона за устройство на територията обаче промяната на подробен устройствен план, с цел узаконяване на строеж не е допустима, обясниха специалисти. Подробният устройствен план на „Каваклия“ ще бъде част от Общия устройствен план на град Дупница, чието изготвяне също предстои. Дали „Каваклия“ ще бъде запазен във вида, в който е, не е ясно. Не е известно и колко време ще отнеме процедурата по изработка на подробния устройствен план. Незаконното строителство процъфтява в още един ромски квартал в Дупница - "Гиздова махала", където преселници от Кюстендил и други краища на страната изграждат бараки.

Димитринка Симеонова

Светлините на коледното дърво на площад “Свобода” бяха запалени на специална церемония снощи. На нея присъства зам.-кметът по социалните дейности Крум Милев, а малчугани от детска вокална група “Сладурите” зарадваха присъстващите със свои изпълнения. Общинския мажоретен състав и танцов състав “Зора” при читалище “Зора” забавляваха дупничани с танците си. Китайски фенери, израз на желанията и надеждата пък полетяха в небето над Дупница. Коледното настроение бе допълнено от първия сняг.


Димитринка Симеонова

 

 

Община Дупница е готова да посрещне зимата, заяви зам.-кметът и председател на Кризисния щаб Крум Милев. В общината е създадена организация за поддържане на труднодостъпните участъци и централната градска част. За стълбите и стръмните улици отговарят специално определени служители от кметството, а дейностите ще се извършват от работници по програмата за временна заетост.  От фирма „Меридиан” , която е ангажирана за зимното поддържане на уличната мрежа са заявили, че разполагат с нужните инертни материали за почистване при обилен снеговалеж и за обезопасяване на пътните участъци и пешеходните зони. Комисия от общината утре ще провери и наличната техника на фирмата. В офертата си за участие в конкурса тя декларира, че разполага със 7 камиона за почистване на града и още толкова за селата. Според заложените условия, времето за реакция при снеговалеж е 20 минути. От днес по заявка на кметовете на селата, са доставени поисканите количества пясък и сол. Те са вече факт в Бистрица, Самораново и Джерман, където са транспортирани до най-трудно достъпните райони. Мерките за справяне със зимната обстановка са били обсъдени на заседание на Кризисния щаб, провело се днес.

Изабелла Соколова