- Детайли

Повече от 400 имота, намиращи се на територията на община Дупница ще бъдат отчуждени заради предстоящото строителство на лот 2 от АМ “Струма”, стана ясно по време на общественото обсъждане, относно предстоящото изграждане на отсечката от Дупница до Благоевград. Само в Дупница за отчуждаване са предвидени 158 имота, представляващи земеделска земя, с площ 128 дка. В землището на Баланово за нуждите на автомагистралата ще бъдат отчуждени 72 дка земеделска земя, около 60 в Блатино, 196 дка в района на село Джерман, където строителството ще обхване и 19 дка държавна гора.Само 3-ма от собствениците на 19 имота, намиращи се главно в местността Балановски рид, са установени от общинската администрация в Дупница. Всички те попадат в трасето на лот 2 от автомагистралата и ще бъдат отчуждени. За имоти, по параграф 4, във вилни зони, държавата е преценила, че при отчуждаване ще обезщетява собствениците, по цени за нива, според категорията й. Основният проблем в случая, се оказва фактът, че повечето вили са незаконни. Единственият начин за получаване на по-големи обезщетения е притежателите на имотите да узаконят строителството. Според Закона за устройство на територията тече едногодишен срок, в който процедурата може да стартира. При успешното й завършване, включително деклариране на имота, собствениците ще получат освен обезщетения за прилежащия имот, и за постройката по пазарната й оценка. Заради изграждането на автомагистралата освен вили, ще бъдат премахнати няколко къщи. Екип на Агенция "Пътна инфраструктура" проведе общественото обсъждане, относно предстоящото строителство на магистралата от Дупница до Благоевград. Инж. Диана Манева от АПИ, проектантът Николай Веселинов и инж. Вили Пенева, която отговаря за проекта, разясниха подробности, относно отчуждителните процедури. На обсъждането присъстваха само кметове на кметства, кметски наместници, общински служители и представители на дружества, собственици на подземна инфраструктура.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Първите продавачи на мартеници разположиха масите си пред ГУМ. Издадени са 31 разрешителни за търговия с мартеници, като едно разрешително позволява ползването на повече от едно място, уточниха от отдел Общинска собственост в кметството. 52 са обособените места пред ГУМ. Още 10 маси ще бъдат разположени в зоната между общината и пощата, като се предвижда и добавянето на още 6. Продавачите заплащат на кметството по 2,50 лева на ден за квадратен метър търговска площ.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Петима художници представят от днес новите си творби в дупнишката изложбена зала Джамията. Откриването на експозицията, наречена „Пет-те, създадено от петима”, е насрочено за 17,30ч. Дупничани могат да видят арт керамика, витраж, рисувано стъкло, живопис и фотография. Изложените експонати са дело на Динко Ненков, Иван Василчин, Момчил Мирчев, Бойко Боев и Сашка Митева.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Близо 46 000 лева е осигурила местната управа в Дупница за издръжка на 16-те общински села през изминалата година. Средствата са изразходвани за електроенергия на кметствата, консумативи, строителни материали и дейности, обществени мероприятия, съобщи кметът Методи Чимев. Отпуснати са и по 2 хиляди лева за селските футболни клубове. Въпросът за самостоятелни бюджети на населените места в общината подлежи на обсъждане, заяви градоначалникът. Според него е необходимо селските управници да съгласуват разходите на кметствата с общината. Конкретните проблеми на селата ще бъдат обсъждани на започващите от 7 февруари изнесени приемни на кмета Чимев. Първите приемни са в Бистрица и Самораново.
Изабелла Соколова
- Детайли

За предстоящо спиране на питейната вода съобщават от ВиК-Дупница. Поради авария, утре, 5 февруари, за времето от 8 до 13 часа, ще бъде нарушено водоповадаването в района от центъра на Дупница до жк „Развесена върба“.
Dupnicanews. EU