С над 500 фиданки община Дупница предприема озеленяване на града. Поводът е започналата Седмица на гората. Младите дръвчета, сред които червен дъб, ясен, явор, бреза и липа, ще бъдат засадени основно в жк „Бистрица”, съобщи директорът на Горско стопанство – Дупница Атанас Диманков. По традиция, фиданките се предоставят безплатно в първата седмица на април. В кампанията са се включили кметствата на повечето дупнишки села и някои от политическите партии. Тази година няма заявки за безплатни дръвчета от нито едно училище. Лесничеите от Дупница ще отбележат седмицата на гората със засаждане на фиданки в центъра на град Рила, заедно с ученици от местното училище. Акцията се реализира съвместно с Природен парк „Рилски манастир”. Дръвчета са предоставени и на Рилската Света обител.

Изабелла Соколова

 

Две години, след като Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет отпусна 277 000 лв. за изграждане на подпорна стена, която да укрепи свлачище при административната сграда на ВиК-Дупница, обектът най-накрая ще бъде реализиран. Сумата бе предоставена на община Дупница след наводненията през 2011 г. Въпреки, че тогавашната местна управа, начело с екскмета Атанас Янев, е избрала фирма, която до изгради подпорната стена, и средствата липсват от общинската хазна, строителните дейности така и не започват. Подпорната стена има за цел да укрепи ската до сградата на водното дружество и да спре разрушителните процеси в района. Свличането и наличието на ерозионни процеси е довело до оголване основите на сградата, а рискът от деформации на конструкцията е реален. Неизпълнението на проекта пък може да стане причина за налагане на санкция спрямо община Дупница и връщане на неизполваната по предназначение целева сума. За да бъдат избегнати последствията, кметството е заделило от общинския бюджет 277 019 лв. без ДДС, каквато е стойността на обществената поръчка. Избраната фирма трябва да построи подпорна стена с дължина 81 м., височина 4,8 м. и ширина 1,9 м. Предвидено е строително-монтажните работи да се извършат на четири етапа, а конкурсната комисия ще класира участниците в процедурата на база комплексна оценка на офертите. Конкурсът за изпълнение на обществената поръчка „Укрепване на устойчив откос при административната сграда на ВиК-Дупница“ ще се проведе на 22 април.

Димитринка Симеонова

 

 

Автопатрул на дупнишката полиция блокира достъпа до рампа за инвалиди и подход към пешеходната зона при пощата в града, и изнерви хора с увреждания и майки с детски колички, сигнализираха читатели на Информационния портал. Колата затрудни и граждани, на които се налагаше да преминават през тревните площи, обособени преди половин година по общинския проект за архитектурно и благоустройствено оформление на градския площад. За разлика от полицейският автомобил, паркираните наблизо коли се бяха съобразили с правилата за движение, и не пречеха на пешеходците. Възмутени дупничани коментираха, че и да искат, в този случай, не могат да вземат за пример начинът, по който униформените спазват Закона за движение по пътищата.

Dupnicanews.EU

Дупнишкият клон на „Автомагистрали Хемус” влиза в надпреварата за рехабилитация и асфалтиране на уличната мрежа. Строителната фирма е част от създадения наскоро консорциум „Трансмагистрали 2”, потвърди нейния зам.-директор и общински съветник Йордан Йорданов. Другият участник в консорциума е софийската компания „Трансбилд”. Днес конкурсната комисия, с председател замм.-кмета Олга Китанова, отвори ценовите оферти на кандидатите. „Автомагистрали Хемус” се конкурира с благоевградската фирма “Пиринстройинженеринг”, “Нивелстрой”-гр. Брезник и дупнишката “Мегаинвест – холд”. 475 581 лв. без ДДС е стойността на обществената поръчка. Като основен критерий, възложителят община Дупница, посочва най-ниската цена. Рехабилитация и възстановяване на уличната настилка е предвидено за комплексите “Бистрица”, “Елица”, “Люляк”, “Южен”, “Байкал”, “Спартак” и други, както и улици в централна градска част и периферията на града. Спечелилият конкурса ще стане ясен в 14-дневен срок.

Dupnicanews.EU

 

Общо 120 дървета, оценени от общинска комисия като опасни, ще бъдат премахнати. Най-голям е броят на тополите, но сред предвидените за отсичане дървета има върба, бреза и други. Сериозна сеч на опасни дървета се очаква по ул. „Цар Освободител“, кметството ще премахне още 11 тополи в двора на бившата Транспортна болница, 20 в село Червен брег, както и застрашаващи живота и здравето на хората тополи в село Яхиново и двора на ЦДГ № 1 в Дупница. Пет фирми са подали документи в процедурата за избор на изпълнител за санитарна сеч и извозване на дървесината до общинския склад. Това са пернишката „Титан“, старозагорската „Буллед“, сапаревобанската „Ела 2002“, „Рубекс инвестстрой“-София и „Де-вил Билд“-гр. Пазарджик. 6 600 лв. е стойността на обществената поръчка. След приключването й, общината ще реагира и на подадените сигнали от граждани, за опасни тополи, обясниха от кметството.

Димитринка Симеонова