Когато местният бизнес започне да инвестира, ще дойдат и чуждите инвеститори”, Това заяви кандидатът за премиер на БСП и водач на листата с кандидати за народни представители на “Коалиция за България”  във Варна Пламен Орешарски, който се срещна с бизнесмени от Дупница. Целта на посещението му, в навечерието на предизборната кампания бе да се запознае с проблемите на бизнеса на място, както и да представи конкретните мерки за излизане на страната от тежката икономическа ситуация, в която се намира. Заедно с него бяха кандидат-депутатите от “Коалиция за България”, за Кюстендилски избирателен район, Мая Манолова, д-р Иван Ибришимов и Станислав Павлов. “Нашата цел е подобряване на инвестиционния климът, за да се създаде среда, в която местният бизнес да инвестира в производство и услуги, а оттам и да бъдат разкрити работни места”, обобщи Орешарски, очертавайки състоянието на тежка безработица и загуба на платежоспособност, в което се намира българския народ. “През последните четири години, в мандата на ГЕРБ, който съвпадна с неблогоприятни външни условия, в страната бяха направени редица грешки в икономическата и финансовата политика”, посочи още кандидатът за премиер на БСП. По думите му, най-голямата грешка е натиска, упражняван върху бизнеса, вследствие на който броят на безработните се е увеличил с около 400 000, което поставя България на ниво на безработицата от над 12,5% - над средното за Европейския съюз. За сравнение, преди четири години безработицата в страната е била около 6%, ниво с 1% под-средното на Европейския съюз. Официалната инфлация пък е около 15%, но реалната, базираща се на малката потребителска кошница, е повече от 25%, посочи още Орешарски. Затова, освен конкретни мерки за стимулиране на бизнеса и привличане на външни инвеститори, икономическата програма на БСП предвижда и подобряване достъпа до кредитиране и демонополизация на изкуствените монополи, създадени в редица сектори. Като пример Пламен Орешарски посочи строителството, където само 2% от фирмите печелят търгове. "Коалиция за България" залага и на подобряване събираемостта на приходите, което би довело до по-ефективна социална политика и прилагане на по-активни мерки на трудовия пазар. “Разкриване на 250 000 работни места, през следващите четири години, съвсем не е нереалистично, въпреки, че икономическата обстановка е по-тежка от 2008 г.”, изтъкна още Пламен Орешарски.

Димитринка Симеонова

Условна присъда от 1,6 години, с изпитателен срок от 4,6 г. постанови Кюстендилски окръжен съд за 61-годишен пловдивчанин, прегазил баба на международния път Е-79, на 23 октомври, миналата година. Георги Мандиев бе признат за виновен в причиняване на смърт по непредпазливост, а съдът отне свидетелството му за правоуправление за срок от 3 години. Мъжът връхлетял върху 82-годишната Славка Граховска, която пресичала, в близост до крайпътните заведения при село Мурсалево. Възрастната жена, която била облечена в тъмни дрехи и пресичала в участък, необозначен с пешеходна пътека, била пометена от управлявания от Мандиев лек автомобил Форд „Галакси“. Подсъдимият шофирал със 7 км/ч над ограничението от 50 км/ч за населено място. Въпреки това видял бабата в последния момент и не успял да спре. Съдът уважи частично граждания иск в размер на 100 000 лв, предявен от близките на починалата. 20 000 лв. е одобреното обезщетение, което пловдивчанинът трябва да изплати на роднините, за нанесени неимуществени вреди, постанови съдия Йоланда Цекова. Шофьорът, чието наказание е съобразено с чистото му съдебно минало, ще трябва да покрие и разноските по делото.

Dupnicanews.EU

6 месеца лишаване от свобода постанови Районният съд в Дупница за дупничанина, подпалил преди повече от 2 години най-голямото предприятие за вторични суровини в Югозапада – „Феникс Ресурс”. Присъдата бе намалена от първоначално определената - 9 месеца, тъй като деянието не е извършено с умисъл. Съдия Добринка Зафирова реши още изпълнението на наказанието да бъде отложено за срок от 3 години, тъй като подсъдимият има чисто съдебно минало. Кирил Янчев бе признат за виновен за това, че на 18 септември 2010г. по непредпазливост е запалил пожар, нанесъл значителни материални щети, хвърляйки незагасена цигара в сухи тревни площи. Мъжът събирал орехи наблизо, заедно със сина си. Изгорелите складирани отпадъци бяха оценени на над 100 000 лева. При пожара беше унищожен и фургон, собственост на община Дупница.

Изабелла Соколова

 

Само един жител на община Дупница е подал заявление за гласуване с подвижна избирателна урна, съобщиха от отдел ГРАО в кметството. Срокът изтича днес. Ако броят на заявленията не се увеличи до края на деня, хората с тежки двигателни увреждания ще могат да гласуват в Спортната зала, където има осигурен достъп за инвалидни колички. От община Дупница пък ще бъде осигурен безплатен транспорт за инвалидите, в деня на изборите. Заявки за него ще се подават на дежурните телефони в кметството. Хората с увреждания могат да упражнят правото си на вот и във всички други секции, чрез придружител. Удостоверения за гласуване на друго място могат да получат ангажираните в провеждането на парламентарните избори до 27 април. Те ще бъдат необходими за членове на СИК, РИК, полицаи, пожарникари, наблюдатели и застъпници, обясни директорът на ГРАО Драгостина Мутафчиева. До 1 май пък на сайта на община Дупница ще бъдат публикувани имената на лицата, които нямат право до бъдат добавяни в избирателните списъци. Сред тях са хората под запрещение или лишени от свобода, както и подалите заявления за гласуване по настоящ адрес.

Изабелла Соколова

 

Обществените обсъждания за изграждането на региналното депо край дупнишкото село Джерман започват от втората половина на месец май. Допитвания за мнението на гражданите, кметството ще проведе в селата Джерман, Грамаде, Кюстендил, както и в кюстендилското село Радловци, където ще бъде изградена претоварна станция. Обсъжданията в Джерман и Дупница са предвидени за 20 май– от 10 часа в кметството в Джерман, а от 14 часа в сградата на кметството в Грамаде. За 22 май пък са предвидени обсъжданията в Кюстендил и в Радловци, които ще се проведат в административните сгради на кметство Радловци и в областния град. Припомняме, че провеждането на обществените обсъждания е задължително, след като РИОСВ-Перник излезе с положителна оценка, относно доклада по ОВОС за изграждане на „Регионален център за третиране на неопасни отпадъци“, на терена в землището на село Джерман. Гражданите могат да се запознаят с документацията за депото и да внесат становища в съответните общински администрации и кметства. Проектът за депо е на стойност 35 млн. лв., заедно с претоварната станция в Кюстендилско. След приключване на процедурата по обсъждане на проекта, предстои и внасянето му в Министерство на околната среда и водите, чрез което община Дупница ще кандидатства за европейско финансиране по оперативна програма „Околна среда“.

Димитринка Симеонова