- Детайли

“Когато местният бизнес започне да инвестира, ще дойдат и чуждите инвеститори”, Това заяви кандидатът за премиер на БСП и водач на листата с кандидати за народни представители на “Коалиция за България” във Варна Пламен Орешарски, който се срещна с бизнесмени от Дупница. Целта на посещението му, в навечерието на предизборната кампания бе да се запознае с проблемите на бизнеса на място, както и да представи конкретните мерки за излизане на страната от тежката икономическа ситуация, в която се намира. Заедно с него бяха кандидат-депутатите от “Коалиция за България”, за Кюстендилски избирателен район, Мая Манолова, д-р Иван Ибришимов и Станислав Павлов. “Нашата цел е подобряване на инвестиционния климът, за да се създаде среда, в която местният бизнес да инвестира в производство и услуги, а оттам и да бъдат разкрити работни места”, обобщи Орешарски, очертавайки състоянието на тежка безработица и загуба на платежоспособност, в което се намира българския народ. “През последните четири години, в мандата на ГЕРБ, който съвпадна с неблогоприятни външни условия, в страната бяха направени редица грешки в икономическата и финансовата политика”, посочи още кандидатът за премиер на БСП. По думите му, най-голямата грешка е натиска, упражняван върху бизнеса, вследствие на който броят на безработните се е увеличил с около 400 000, което поставя България на ниво на безработицата от над 12,5% - над средното за Европейския съюз. За сравнение, преди четири години безработицата в страната е била около 6%, ниво с 1% под-средното на Европейския съюз. Официалната инфлация пък е около 15%, но реалната, базираща се на малката потребителска кошница, е повече от 25%, посочи още Орешарски. Затова, освен конкретни мерки за стимулиране на бизнеса и привличане на външни инвеститори, икономическата програма на БСП предвижда и подобряване достъпа до кредитиране и демонополизация на изкуствените монополи, създадени в редица сектори. Като пример Пламен Орешарски посочи строителството, където само 2% от фирмите печелят търгове. "Коалиция за България" залага и на подобряване събираемостта на приходите, което би довело до по-ефективна социална политика и прилагане на по-активни мерки на трудовия пазар. “Разкриване на 250 000 работни места, през следващите четири години, съвсем не е нереалистично, въпреки, че икономическата обстановка е по-тежка от 2008 г.”, изтъкна още Пламен Орешарски.
Димитринка Симеонова
- Детайли

Условна присъда от 1,6 години, с изпитателен срок от 4,6 г. постанови Кюстендилски окръжен съд за 61-годишен пловдивчанин, прегазил баба на международния път Е-79, на 23 октомври, миналата година. Георги Мандиев бе признат за виновен в причиняване на смърт по непредпазливост, а съдът отне свидетелството му за правоуправление за срок от 3 години. Мъжът връхлетял върху 82-годишната Славка Граховска, която пресичала, в близост до крайпътните заведения при село Мурсалево. Възрастната жена, която била облечена в тъмни дрехи и пресичала в участък, необозначен с пешеходна пътека, била пометена от управлявания от Мандиев лек автомобил Форд „Галакси“. Подсъдимият шофирал със 7 км/ч над ограничението от 50 км/ч за населено място. Въпреки това видял бабата в последния момент и не успял да спре. Съдът уважи частично граждания иск в размер на 100 000 лв, предявен от близките на починалата. 20 000 лв. е одобреното обезщетение, което пловдивчанинът трябва да изплати на роднините, за нанесени неимуществени вреди, постанови съдия Йоланда Цекова. Шофьорът, чието наказание е съобразено с чистото му съдебно минало, ще трябва да покрие и разноските по делото.
Dupnicanews.EU
- Детайли

6 месеца лишаване от свобода постанови Районният съд в Дупница за дупничанина, подпалил преди повече от 2 години най-голямото предприятие за вторични суровини в Югозапада – „Феникс Ресурс”. Присъдата бе намалена от първоначално определената - 9 месеца, тъй като деянието не е извършено с умисъл. Съдия Добринка Зафирова реши още изпълнението на наказанието да бъде отложено за срок от 3 години, тъй като подсъдимият има чисто съдебно минало. Кирил Янчев бе признат за виновен за това, че на 18 септември 2010г. по непредпазливост е запалил пожар, нанесъл значителни материални щети, хвърляйки незагасена цигара в сухи тревни площи. Мъжът събирал орехи наблизо, заедно със сина си. Изгорелите складирани отпадъци бяха оценени на над 100 000 лева. При пожара беше унищожен и фургон, собственост на община Дупница.
Изабелла Соколова
- Детайли

Само един жител на община Дупница е подал заявление за гласуване с подвижна избирателна урна, съобщиха от отдел ГРАО в кметството. Срокът изтича днес. Ако броят на заявленията не се увеличи до края на деня, хората с тежки двигателни увреждания ще могат да гласуват в Спортната зала, където има осигурен достъп за инвалидни колички. От община Дупница пък ще бъде осигурен безплатен транспорт за инвалидите, в деня на изборите. Заявки за него ще се подават на дежурните телефони в кметството. Хората с увреждания могат да упражнят правото си на вот и във всички други секции, чрез придружител. Удостоверения за гласуване на друго място могат да получат ангажираните в провеждането на парламентарните избори до 27 април. Те ще бъдат необходими за членове на СИК, РИК, полицаи, пожарникари, наблюдатели и застъпници, обясни директорът на ГРАО Драгостина Мутафчиева. До 1 май пък на сайта на община Дупница ще бъдат публикувани имената на лицата, които нямат право до бъдат добавяни в избирателните списъци. Сред тях са хората под запрещение или лишени от свобода, както и подалите заявления за гласуване по настоящ адрес.
Изабелла Соколова
- Детайли

Обществените обсъждания за изграждането на региналното депо край дупнишкото село Джерман започват от втората половина на месец май. Допитвания за мнението на гражданите, кметството ще проведе в селата Джерман, Грамаде, Кюстендил, както и в кюстендилското село Радловци, където ще бъде изградена претоварна станция. Обсъжданията в Джерман и Дупница са предвидени за 20 май– от 10 часа в кметството в Джерман, а от 14 часа в сградата на кметството в Грамаде. За 22 май пък са предвидени обсъжданията в Кюстендил и в Радловци, които ще се проведат в административните сгради на кметство Радловци и в областния град. Припомняме, че провеждането на обществените обсъждания е задължително, след като РИОСВ-Перник излезе с положителна оценка, относно доклада по ОВОС за изграждане на „Регионален център за третиране на неопасни отпадъци“, на терена в землището на село Джерман. Гражданите могат да се запознаят с документацията за депото и да внесат становища в съответните общински администрации и кметства. Проектът за депо е на стойност 35 млн. лв., заедно с претоварната станция в Кюстендилско. След приключване на процедурата по обсъждане на проекта, предстои и внасянето му в Министерство на околната среда и водите, чрез което община Дупница ще кандидатства за европейско финансиране по оперативна програма „Околна среда“.
Димитринка Симеонова