- Детайли

Изпълненият през 2008 г. проект за асфалтиране на четири пътни отсечки извън регулация – от Дупница до селата Бистрица, Баланово и Яхиново, и до Тополница, ще бъде приключен окончателно, чак сега, след решение на Пловдивския апелативен съд. Сагата с плащането на извършените строително-монтажни дейности завършва, с решение на магистратите, които са преценили, че община Дупница трябва да плати 3 200 000 лв. на първоначално избраната фирма-изпълнител „Пътинженеринг М“-Монтана, съобщи зам.-кметът по стопанските дейности Олга Китанова. Съдебният спор възникна, след като чрез договор за цесия, компанията прехвърли вземанията си от кметството към софийската „Мостстрой“. Заради данъчни задължения обаче, сметките на фирмата бяха запорирани от НАП, а компанията дадена на съдия-изпълнител. Като подизпълнител по същия проект основната фирма бе наела кюстендилската „Виаапия“, чиито работници, преди две години, протестираха продължително заради неизплатени заплати, и също претендираха за плащания от община Дупница. С решението на Апелативния съд в Пловдив, кметството ще преведе дължимата сума по проекта, който бе изпълен по оперативна програма „Регионално развитие“. Сумата не е налична по сметките на общината, обясни зам.-кметът Китанова. За да я набави, общинското ръководство започва преговори за кандидатстване за краткосрочен банков кредит. Едва след това, ще бъдат подадени документи за възстановяване на сумата от финансиращия орган - Министерство на регионалното развитие и благоустройството. По същият проект на общината бе наложена санкция от 500 000 лв. заради заложено дискриминационно условия в процедурата за избор на фирма-изпълнител. Става дума за изискване към участниците, според което кандидатите е трябвало да разполагат с наети минимум 100 души на трудов договор. Глобата е дължима и местната управа предстои да я плати. Решението на Апелативен съд-Пловдив е обжалвано от Националната агенция за приходите.
Димитринка Симеонова
- Детайли

Договор за безвъзмездна финансова помощ по проект за провеждане на иновативни културни събития, подписа в МРРБ кметът на Дупница Методи Чимев. Проектът е на стойност стойност 510 888 лева и се финансира по оперативна програма „Регионално развитие”. Предвидено е организирането на театрален фестивал „Невена Коканова”. В него ще бъдат представени 6 късометражни филма и 6 театрални постановки, с непрофесионални актьори, подбрани чрез кастинг. По проекта ще бъде закупено и професионално оборудване, включващо системи за осветление, озвучаване и видеозапис, на обща стойност 80 000 лева. След изтичане срока на дейностите, който е 24 месеца, техниката ще остане за ползване в дупнишкия театър.
Изабелла Соколова
- Детайли

Възстановяването на Медицинския колеж в Дупница ще бъде една от основните цели на следващото ни управление, заяви на среща с медиците от града кандидатът за народен представител от ГЕРБ Емил Гущеров. В дискусията по проблемите в здравеопазването се включиха лекари, медински сестри, фармацевти. Те обсъдиха актуалните въпроси в бранша и с кандидатите от листата на ГЕРБ Калин Гелев, Боян Милушев и Радослава Чеканска. Учебното заведение, с което градът се гордееше в продължение на години, е категоричен приоритет за ГЕРБ, увери Гущеров и изтъкна голямото въздействие на колежа върху икономическото и социално развитие на Дупница. Намерението подкрепи директорът на Регионалната здравноосигурителна каса и общински съветник от ГЕРБ д-р Матей Попниколов. Той подчерта, че градът разполага както с подготвени кадри, така и с добра материална база, визирайки общинската и частната болница. Големият брой здравнонеосигурени пациенти, които болниците обслужват за своя сметка, изтъкна хирургът от общинската болница д-р Славейко Поромински. “Проблемът е национален”, каза д-р Попниколов. Той припомни на медиците, че освен на родилките без здравни вноски, от тази година Здравната каса поема лечението и на тежкоболните хора, нуждаещи се от интензивни грижи, което облекчава болничните заведения. Д-р Попниколов подчерта още улеснението за всички дупничани, което донесе разкриването на офис на Здравната каса в града, осъществено благодарение усилията на Емил Гущеров.

Началникът на Спешния център д-р Златко Величков постави въпроса с лошото състояние на улиците в ромските махали, което ги прави недостъпни и за линейките. Емил Гущеров се ангажира да постави въпроса за уличната инфраструктура пред Общинския съвет. Той подчерта още, че проблемът ще бъде цялостно решен след реализирането на Интегрирания план за развитие на Дупница, с обособените устойчиви зони за въздействие, в които са предвидени рехабалитационни мерки и за ромските махали. Досегашният народен представител пое ангажимента да ускори подписването на колективен трудов договор на училищните медицински сестри с кметството, което се бави от няколко месеца. Вторият в листата на ГЕРБ за Кюстендилска област обеща пред лекарското съсловие, че ако бъде избран в бъдещия парламент, ще работи за ясни правила, които да доведат до действаща икономика. “Само чрез създаването на условия за икономически ръст, добър инвестиционен климат и създаване на работни места, ще задържим в региона и квалифицираните лекари, които в последните години търсят работа в чужбина”, каза още Емил Гущеров.
Изабелла Соколова
- Детайли

Брезнишката фирма „Нивелстрой” спечели конкурса за рехабилитация на уличната мрежа в Дупница. Офертата е оценена с 95,6 точки от конкурсната комисия, съобщи нейният предсeдател и зам.-кмет Олга Китанова. Дупнишката „Мегаинвест” е класирана на второ място, със 75,15 точки. Две фирми са били отстранени от участие в процедурата, поради значително занижени цени. Консорциум „Трансмагистрали 2”, в който влиза и дупнишкия клон на „Автомагистрали Хемус”, както и строителната фирма от Благоевград „Пиринстрой инженеринг” са предложили цени, по-ниски с повече от 40% от тези на конкурентите си. Конкурсната комисия не е уважила обясненията на техните представители, каза Олга Китанова. Стойността на обществената поръчка e близо 500 000 лева. Дейностите по изкърпване на уличните дупки и цялостно преасфалтиране на определени участъци ще започнат след изтичане срока за обжалване на решението на комисията. Те ще бъдат извършвани поетапно, до края на настоящата година.
Изабелла Соколова
- Детайли

Специална наредба, уреждаща начинът и условията на принудително изпълнение на заповеди за премахване на незаконни строежи от от четвърта, пета и шеста категория, ще приеме Общински съвет-Дупница. Тя е изготвена от кметската администрация, във връзка с последните промени в Закона за устройство на територията. Предложеният ред за събаряне изключва случаите, касаещи обемни гаражни клетки, монтирани в общински или държавни имоти. Ако съветниците приема проекто-документа, се очаква да се ограничи практиката да се строи без строителни книжа или със съществени отклонения от издадената документация. При констатиран незаконен строеж, кметството ще дава срок за доброволно премахване, което ако не бъде изпълнено, ще се пристъпва към принудително събаряне. Дейността ще бъде възлагана от общината, след избор на фирма чрез процедура по Закона за обществените поръчки. Направените разходи пък ще се покриват от собствениците на незаконните строежи като за целта кметството ще предприема постъпки за издаване на заповед за незабавно изпълнение, според действащия Гражданско-процесуален кодекс. Наредбата за принудително изпълнение на заповеди за премахване на назеконни строежи или части от тях от община Дупница, е публикувана на сайта на кметството. Гражданите могат да правят предложения по нея в двуседмичен срок, след което ще бъде разгледана на сесия на местния парламент.
Димитринка Симеонова