Заповед за обезопасяване на водните площи в общината издаде кметът на Дупница Методи Чимев. Целта е недопускане на инциденти, а срокът за превантивните мерки е до края на май. Водните площи, които ще се използват за къпане и плуване, трябва да бъдат осигурени с необходимия брой спасители, със заверени лични картони от БЧК и с необходимото оборудване. Забранява се къпането и плуването във всички неохраняеми водни площи - язовири, реки, канали, малки водоеми и други. Директорите на училища и детски градини трябва да инструктират възпитаниците си. Проверка на водните площи и готовността им за ползване ще извърши общинска комисия с председател зам.-кмета Крум Милев.

Изабелла Соколова

 

30 000 лв. ще вложи ВиК-Дупница в изкърпване на дупки, съобщи управителят Илия Илиев. Част от ямите мъчат шофьорите от 5-6 години, но Илиев е решен, че от следващата седмица започва запълването им. Дупките са следствие от изкопни дейности, извършени при отстраняване на водопроводни аварии. През последните години проблемът с дупките на ВиК е неглижиран. Затова през тази пролет дружеството е решило да инвестира по-сериозна сума в изкърпването им. Дейността ще бъде възложена на външна фирма. Досега асфалтирането се извършваше с наличната техника на ВиК, която не е достатъчно подходяща, за да се постигне добър резултат. Запълването на дупките ще започне от главните улици „Св. Иван Рилски“, „Княз Борис І“, „Патриарх Евтимий“, „Цар Освободител“ и „Венелин“. Предвидено е асфалтиране в жк „Бистрица“, улиците „Клисура“, „Шипка“, „Морава“, „Николаевска“ и др. 1 400 кв. м. е общата площ на участъците, върху които ще бъде положена нова асфалтова настилка, обясни управителят Илия Илиев.

Димитринка Симеонова





Мегаинвест-холд“ ще изкърпва уличните дупки по междуселищната пътна мрежа, след като конкурсната комисия е преценила, че фирмата е с най-благоприятна ценова оферта, съобщи юристът на община Дупница и член на комисията Иван Бучов. Извън надпреварата остават останалите три фирми, участвали в процедурата - „Трансмагистрали 2“, брезнишката „Нивелстрой“ и благоевградската „Пиринстрой инженеринг“. 132 000 лв. без ДДС е стойността на обществената поръчка. Средствата са целеви и са предоставени от държавния бюджет. Ремонтът на пътищата ще започне до няколко седмици, след изтичане на законоустоновения срок за обжалване и подписване на договор. Неясно обаче остава кога ще стартира изкърпването на уличните дупки в град Дупница. „Трансмагистрали 2“, в чиито състав влиза и дупнишкия клон на „Автомагистрали Хемус“ обжалва процедурата пред Комисията за защита на конкуренцията. Решение по жалбата се очаква до месец. Ако то е в полза на фирмата, резултатите от конкурса ще бъдат отменени. Едва тогава ще се провежда нова процедура за избор на фирма-изпълнител. Ако позицията на комисията е в полза на общината, ремонтните дейности ще се извършат от брезнишката фирма „Нивелстрой“. За изкърпване на улични дупки в града са предвидени 500 000 лв.

Димитринка Симеонова

Обследване на всички общински училища и детски градини извършва газифициращата фирма в Дупница. Анализът е поръчан от общината и е безплатен, съобщи кметът Методи Чимев. Целта на кметството е да намали разходите за отопление на учебните и детски заведения. Обследването ще покаже дали отоплението с газ ще бъде предпочетено. В ремонтираните по европроект 7 училища и детски градини, има възможност да бъдат сменени само горелките, като се ползват вече монтираните парни инсталации, обясни кметът. Общината няма да плаща и такса за присъединяване към газопреносната мрежа за учебните заведения, която заедно с обследването достига 1000 лева. Ангажиментът бе поет от газифициращата фирма преди 3 години.

Изабелла Соколова

Безработицата в малките общини от Дупнишкия регион расте, става ясно от данните на Бюрото по труда. Към края на април без работа в община Бобошево са били 21,5% от населението или с почти 1% повече от предходния месец. Ръст на безработните се отчита и в Сапарева баня, там те са 19,1%.В Рила са 17,4% от активното население, в Кочериново – 12,7%. Увеличение на броя безработни се отчита дори в Бобов дол, където досега процентите бяха най-ниски от региона. 14,2% или 2 728 дупничани са регистрирани на трудовата борса като търсещи работа, съобщи директорът на Бюрото по труда Наташа Илиева. Общият брой на безработните в региона е 4 306 души. Над 200 от тях се очаква да бъдат наети по мерките за субсидирана заетост. На трудовия пазар се предпочитат предимно нискоквалифицирани кадри.

Изабелла Соколова