Предложение за прецизиране на процедурата при възстановяване на земеделски земи от общинския поземлен фонд обмисля общинският съветник от “Народен съюз” и секретар на Комисията по ТСУ инж. Ася Давкова. Повод за него е искане от наследник на собственик на имот в село Самораново за възстановяване правото на собственост върху земи по чл.19, които Общината е ползвала временно.

Имотът е с площ 1.017 декара в местността “Солището” в землището на село Самораново, но е част от част от друг имот с обща площ 21 декара. “С признаването право на собственост на посочения от наследника имот, голямата площ ще бъде раздробена и ще се получат два съседни неизползваеми имота. Практиката е хората сами да показват на геодезист и служител на Общинската служба по земеделие границите на имотите, които не фигурират като отделни в действащата кадастрална карта. Единственият начин да бъдем сигурни в собствеността на посочените имоти е да изискваме от Поземлената комисия позоваване на старите планове за земеразделяне, в които всеки земеделски имот е със записан собственик. Те би трябвало да са налични в “Напоителни системи”. Ако там не се пазят, те със сигурност са в архива на Геокартфонд, където се съхраняват архитектурните планове на всички населени места, включително и на земеделските земи. Тези документи са нужни, за да е сигурно, че Общинският съвет възстановява правото на собственост справедливо и доказано”, обясни Ася Давкова.

Случаят с цитирания имот в Самораново не е прецедент, затова тя се ангажира да проучи темата според Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, за да може казусите да се регламентират. Именно заради неяснотата около реалната собственост на подобни имоти, членовете на Комисията по ТСУ са се въздържали при гласуването на въпросната докладна записка.

Общинският съветник от “Народен съюз” Ася Давкова категорично подкрепя предложението за придобиване на статут "недвижима културна ценност от национално значение" за Аракчийския мост в Дупница. В момента тя подготвя дисертация, част от която е проучване особеностите на Кадин мост в Невестино, който има такъв статут. Според нея, двете съоръжения са построени около 1500 година и са почти идентични, така че при достатъчно добра мотивировка от страна на Общинска администрация към Националния институт за недвижимо културно наследство има реален шанс Аракчийският мост да бъде обявен за паметник на културата от национално значение, да се осигури финансиране за възстановяването му и той да се превърне в една от емблематичните архитектурни и исторически забележителности на Дупница.

 

 

Dupnicanews.EU