“Фондът за справедлив преход е абсолютно несправедлив! Призовавам новия областен управител на Кюстендил и настоящия екип в МРРБ да спрат изпълнението на всякакви мерки и да ги предоговорят с Европейската комисия. Заложеното в териториалния план за област Кюстендил е нелогично и непропорционално на загубите от прехода към неутралност по отношение на климата.
И не е виновна Европа, която инциира една цивилизационно правилна концепция за значително подпомагане на регионите, засегнати от прехода към зелена енергия поради зависимостта си от изкопаеми горива. Виновни са бившите управници от служебния кабинет на Николай Денков, които изготвиха неправилно териториалните планове за финансиране от Фонда”, заяви председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов.
Той припомни, че за Кюстендилска област са предвидени общо 122 милиона евро, които би трябвало да са насочени приоритетно към най-засегнатата община, а именно Дупница. В нея живеят 700 от работещите в ТЕЦ “Бобов дол”, докато в Кюстендил са 100, в Бобов дол също 100 и 60 са в Сапарева баня. Според Костадинов, сегашното разпределение на процентите от фонда ще доведе да пренебрежимо нисък ефект заради формалното и лошо реализиране на една добра идея.
В същото време, при предстоящото затваряне на ТЕЦ “Бобов дол” ефектът върху икономиката в община Дупница ще е изключително негативен, тъй като чрез заплатите на наетите там, в нея ежемесечно се вливат 3 милиона лева. “Вече мина първият етап от мерките по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан със санирането на блокове, което нямаше никаква реална връзка с прехода към неутрален климат. Но е показателно, че в Кюстендил бяха одобрени 13 блока, в Бобов дол – 8, а в Дупница – едва 5. Логично е да се запитаме, ако се толерира финансирането на фирми от Кюстендил, дали те ще осигурят заетост на хората от Дупница, загубили работните си места в ТЕЦ “Бобов дол”?
При представянето на териториалния план за област Кюстендил през 2023г. изложих идеята си за създаването на индустриален парк в района на ТЕЦ-а, за който има всички предпоставки – общински терени, близост до автомагистрала “Струма” и международна жп линия, наличие на енергия, голям фотоволтаичен парк, който ще обезпечи обектите с евтин зелен ток от възобновяеми енергийни източници и най-важното – човешкият ресурс от освободените от ТЕЦ “Бобов дол” работници. Идеята се споделя от общините Дупница и Бобов дол, но засега не виждаме воля на държавно ниво за реализирането й. А именно такава стъпка ще бъде реална мярка и убедителен довод за справедливостта на прехода към зелена енергия”, добави председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов.
Dupnicanews.EU