Д-р Ибришимов, бюджет 2025 вече е факт. Добър, компромисен или единствено възможният е той?


Бюджет 2025 е единственият възможен на този етап бюджет, предвид какво беше състоянието на публичните ни финанси и това трябва ясно да се каже. БСП влезе в преговорите с ясни приоритети – социална политика, подкрепа за уязвимите групи, гарантиране на достъпно здравеопазване и образование. С приемането на бюджета, парламента направи важна крачка към политическа стабилизация и излизане от тежката фискална криза.

Вие сте лекар и зам.-председател на Комисията по здравеопазване в 51-то Народно събрание. Какви са промените в парите на държавата в сферата на здравеопазването?


В сектор „Здравеопазване“ има ръст на средствата, което е положително. Увеличава се бюджетът на НЗОК, предвидени са средства за продължаване на политики като безплатните лекарства за деца до 7 години, за профилактика и превенция. Увеличен е и бюджетът за общинските болници, което е ключово за достъпа до здравна грижа в по-малките населени места. Отпуснати са допълнителни 146 млн. лева за надлимитната дейност на болниците. Това беше наша многократна позиция – здравеопазването не може да бъде водено само от пазарна логика. Увеличихме финансирането за аптеките от 9 млн. на 11 млн. лева, което на практика гарантира, че във всеки областен град ще има денонощна аптека. Освен това, ще бъде улеснено откриването на аптеки в по-малки и отдалечени населени места, което също беше част от нашата управленска програма. Разбира се, че има недофинансирани структури и ние сме наясно с това. Психиатричната помощ е една от тях и сме се борили за увеличаване на средствата. Вече успяхме да осигурим 26 млн. лева допълнително финансиране, с което леглоденът се увеличава от 65 на 90 лева. 

Бихте ли обяснили повече за безплатните лекарства за деца до 7 години? Чуват се мнения, особено на общопрактикуващи лекари, че мярката е неефективна и че е по-добре държавата да инвестира повече в превенция, отколкото в последващо лечение на децата и то с антибиотици?


Разбирам тези мнения, но ще кажа следното – мярката за безплатни лекарства е социално ангажирана и облекчава значително близо 400 хиляди семейства, особено в условията на високи цени. Това не означава, че трябва да спрем да инвестираме в превенция – напротив. Ние от БСП настояваме за разширяване на детските профилактични програми, въвеждане на здравно образование в училище, както и повишаване на контрола върху изписването на лекарства. Не става дума за противопоставяне, а за баланс между навременна помощ и дългосрочна профилактика.

Наложи ли се БСП да прави компромиси с приемането на този бюджет и за сметка на какво са те?


Да, наложиха се компромиси, но имайте предвид, че в момента правителството е съставено от партии, които имат диаметрално противоположни идеологии и различни приоритети. Успяхме да отвоюваме актуализацията на всички пенсии по швейцарското правило, но за следващия бюджет остана увеличените средства за втората година от майчинството. От друга страна останалите партии в управлението също направиха компромиси със своите приоритети. Важно е да подчертая, че компромисите не са отказ от принципи. Те са стъпка към постигане на консенсус и възможност да запазим стабилността в държавата.

 

По какви проекти, свързани с Кюстендилска област, работите на този етап?

В цяла България състоянието на ВиК инфраструктурата е плачевно, но в нашата област този проблем е особено наболял. Определено имаме неразрешени казуси с нерегламентираните сметища и депонирането на битови отпадъци, които са причина общините в областта да трупат много загуби под формата на глоби и такси. Няма как да подминем въпроса и с отделянето на област Кюстендил от икономическа зона София – въпрос, който пряко влияе върху инвестициите и развитието на региона, и по който работим с колегите и от останалите партии в управлението.

Област Кюстендил е един от природните и културни бисери на България. Със своите над 40 минерални извора регионът е утвърдена туристическа дестинация. В допълнение към балнеолечебните ресурси, Кюстендил предлага и отлични възможности за планински и еко туризъм. За съжаление, в последните години развитието на този потенциал остава ограничено поради липса на целенасочена държавна политика и недостатъчни инвестиции в инфраструктура, реклама и подкрепа за местния бизнес. Вярвам, че с правилна координация между местната власт, бизнеса и държавата, регионът може да се превърне в модел за успешно икономическо развитие.

 

 

Dupnicanews.EU