“Дупница има богато културно наследство и може с гордост да го покаже пред Европа и света”, заяви на днешната сесия на Общинския съвет Анастасия Давкова от “Народен съюз”. Тя приветства намерението на Историческия музей да кандидатства за финансиране по Програмата за трансгранично сътрудничество с проект “Старите къщи разказват истории” на стойност 57 232 евро. Със средствата ще бъде закупен 3D скенер, чрез който ще се извърши архитектурно и фотозаснемане, както и създаване на 3D модели на емблематичните стари градски къщи в Дупница.
“Много от тях се рушат или ремонтират по съвременен начин от собствениците им, така че губят автентичността си, а идеята на проекта е те да бъдат запазени в истинския им вид и показани в бъдещата постоянна експозиция на Историческия музей, обясни неговият директор Анелия Геренска. “Дигитализацията и цифровизацията са бъдещето. Поздравявам г-жа Геренска, че ще кандидатстват по този проект и дано бъдат одобрени и получат финансиране. Идеята за 3D заснемане на старите градски къщи е много добра и тя може да бъде надградена с изготвянето на макети, изработени чрез 3D принтер, които да бъдат изложени в постоянната експозиция на музея, за да е видимо и достъпно културното наследство на Дупница. Не знам дали знаете колко паметници на културата от национално значение има в Дупница, регистрирани в Националния институт за недвижимо културно наследство – това са къщите на Станке Димитров и на Васил Демиревски – Желю, регистрирани през 1974г. и регистрираният наскоро параклис “Св. Спас” в село Червен брег. Чрез европейските фондове в момента се финансират усилено различни дейности, свързани с културни паметници от национално значение, затова искам да призова двамата народни представители от Дупница да имат предвид, че в НИНКН преди повече от 10 години е входиран списък с обекти от нашата община и досега никой не му е обърнал внимание, като първият в него е Джамията. Ако тези обекти получат статут на паметници от национално значение, бихме могли да получим финансиране за съхраняването и използването им за развитие на туризма. Бих посочила като пример сайта erupeana. eu за дигитално културно наследство в Европа. Ако имаме 3D заснети старите къщи на Дупница, те също биха могли да се публикуват там и да покажем културното богатство на града ни пред Европа и пред света”, допълни Анастасия Давкова.
С критики към екипа на музея заради забавянето на постоянната експозиция се включи в дискусията председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов. Той упрекна музейните експерти, че 1 година сред края на ремонта на Младежкия дом, в който ще се помещава постоянната експозиция, тя все още не е готова и заяви, че ако до края на годината това не се случи, още в началото на 2025г. ще внесе предложение за промяна в Правилника за дейността на музея, чрез която да се промени структурата и мениджмънта на културната институция.
Директорът Анелия Геренска обясни, че има изготвен тематично-експозиционен план, който е одобрен от Министерство на културата, но за обособяването на качествена и на ниво експозиция са нужни както още средства, така и допълнитени ремонтни дейности, които да коригират множеството пропуски при ремонта на сградата. Тя опроверга изнесената от Костадинов информация за годишен бюджет на музея от 150 000 лева, като изтъкна, че той е едва 65 000 лева, а екипът работи на минимални заплати, извършвайки от хамалски до научни дейности.
Присъстващият на сесията на Общинския съвет новоизбран депутат от ДПС – Ново начало Николай Златарски обеща публично подкрепа за запазване културното наследство на Дупница и призова за единение. Решението за кандидатстване на Историческия музей по проекта “Културна зона – общност на културно наследство и атрактивен всесезонен туризъм”, който ще се изпълнява съвместно с Регионалния исторически музей в Кюстендил, Градския музей в Крива паланка и НПО “Пеония” от град Кратово, Северна Македония, бе прието единодушно от общинските съветници в Дупница.
Dupnicanews.EU