217 000 лева ще струва на данъкоплатците от община Дупница организираният от “Възраждане” местен референдум относно бъдещето на ВиК, което от днес няма дейност. Въпросът е предмет на извънредна сесия на Общинския съвет, насрочена за 8 август. План-сметката, изготвена от Общинска администрация, е изпратена до всички общински съветници. В сумата са включени 173 035 лева за възнаграждения на комисии и 43 900 лева за логистични разходи – материали, информационна кампания, транспорт, допълнителни възнаграждения и др. Повечето от съветниците, обаче, са разколебани за смисъла от подобен референдум, стана ясно от проведените тази вечер заседания на три от постоянните комисии към Общинския съвет.
Притесненията си относно последствията от допитването обсъдиха членовете на комисиите по икономическа политика, ТСУ и спорт. Мнозинството от тях споделиха, че нямат информация за следващите стъпки, ако повече от половината гласували (но не по-малко от 40% от имащите право на глас) дадат положителен отговор. Гражданите ще отговарят на 2 въпроса: “Желаете ли ВиК – Дупница да стопанисва, поддържа и експлоатира ВиК – съоръженията и да предоставя ВиК-услуги на територията на община Дупница? Желаете ли Дупница да напусне АВиК – Кюстендил на обособената територия, обслужвана от “Кюстендилска вода?” Какви са юридическите и административни възможности за изпълнението на подобно решение при успешно проведен референдум, не е ясно. ВиК – Дупница вече не работи, техниката и сградите са предоставени на “Кюстендилска вода”, която от днес оперира в община Дупница, персоналът също е преназначен там.
“Решението на ОбС от предишния мандат, Дупница да напусне АВиК не е отменено, но е неизпълнимо. Досега е гласувано 4 пъти в асоциацията и винаги се отхвърля. За да се приеме, е необходимо всички нейни членове, включително и областният управител като представител на държавата, да гласуват “за”. Дебатите относно бъдещето на ВиК сектора водим от години и в нашата група все още нямаме категорично решение, защото условностите са много. Не е ясно и с какъв юридически статут ще бъде ВиК – Дупница до датата на провеждане на референдума в края на септември или началото на октомври. Дотогава то може да е обявено в ликвидация или в несъстоятелност, което обезсмисля допитването. Не е маловажно също, че сумата от 217 000 лева е огромна за общинския бюджет. Затова ние от КОД – ВМРО ще настояваме за среща с Инициативния комитет за провеждането на референдума, за да обяснят подробно средващите стъпки и визията си за изпълнение на решението от него”, отбеляза председателят Костадин Костадинов на заседанието на Икономическата комисия.
Нейният председател Станислав Павлов от БСП подчерта, че не е против допитването, но е разколебан относно ефекта от него, тъй като е трябвало да се проведе още през 2016 година, когато се взе решение за включване на Дупница в АВиК – Кюстендил. Той е на мнение, че необходимите средства са значителни и могат да се използват за по-градивни нужди на общината.
“Ще хвърлим едни пари и ще дадем напразни надежди на хората, на практика ще ги излъжем. Допитването е безсмислено и закъсняло”, смята общинският съветник от Партия на зелените Илиан Миланов. Нито един от членовете на Икономическата комисия не гласува “за” предложения проект за решение, трима бяха против и двама се въздържаха. Разколебани са били и членовете на комисиите по ТСУ и по спорт поради многото неизяснени въпроси относно референдума. Окончателно решение, дали той ще бъде проведен, съветниците ще решат на сесията на 8 август.
Dupnicanews.EU