Едно от най-малките села в община Дупница – Крайни дол, от близо два месеца се радва на край на водния режим. Почти 15 години селото е първото в общината, което преминава на ограничено водоподаване още в началото на лятото. Причината е в недостатъчния обем на водата, осигурявана с електрическа помпа от местен водоизточник. Местните, които са трийсетина души, но през лятото броят им нараства многократно, все още не могат да повярват на случилото се – помпата работи нормално, резервоарът се пълни без проблем, а водата стига до чешмите във всички къщи, дори и в най-високите части на селото.
Драстичният воден режим, запасяването с туби и бидони, седмици без капка вода в най-големите жеги са вече в миналото, става ясно от думите на кметския наместник Борислав Тасков. При авария след Великден, той помолил за консултация приятели инженери, които открили нередности при монтирането и експлоатацията на водохващането. Кметският наместник уведомил кмета на Дупница Първан Дангов, който му гласувал доверие за отстраняване на проблема и заявил готовност за съдействие при необходимост.
След сигнал до областния управител на Кюстендил Александър Пандурски, на място проверка извършил бившият главен инженер и настоящ управител на “Кюстендилска вода” Даниел Орманков. Той потвърдил предишната констатация и организирал спешен ремонт на системата с работници на ВиК – Дупница. От 65 метра дълбочина, където била към момента, помпата била спусната на 95 метра, а цолажът на холендрите, муфите и крановете, както и на водомера, били оптимизирани от 1 ¼ и ¾ на 2 цола. Това се оказало вярното решение, за да се увеличи дебита на извличаната вода 8 пъти. Подменена е цялата система за водоподаване, включително и ел. таблото, на което са монтирани нужните защити срещу токови удари, довеждали неведнъж в миналото до изгаряне на помпата.
“Не съм магьосник и не съм довел водата от Джерман или Бистрица в Крайни дол. Тя си е била тук, но поради небрежност или некомпетентност, възможностите на системата не са използвани оптимално. Радвам се, че със съдействието на “Кюстендилска вода” успяхме да решим основен проблем за хората. Помпата сега работи на автоматичен режим и резервоарът се пълни за 8 до 10 часа вместо за 40-50 часа, както е било преди. Призовавам жителите да ползват водата разумно, като ограничат поливането. Не са изключени аварии, но разчитам на професионализма и добронамереността на областния воден оператор за своевременното им отстраняване. Наскоро след намесата му беше преодоляна кризисната ситуация с водоподаването и в село Джерман, където водният режим също вече е отменен”, казва кметският наместник на Крайни дол Борислав Тасков.
Малкото село, известно в региона като “дупнишката Калифорния” заради слънчевия, здравословен климат и чистата си природа, е все по-предпочитано място за закупуване на имоти и постоянно установяване както на млади семейства от София и Югозапада, така и на немалко чужденци.
Dupnicanews.EU